19
Fri, Apr

Herbarijum

Cimet je začin koji se dobija od cimetovca, malog grmolikog drva iz porodice lovora. Kora i lišće su aromatični, a cvjetovi imaju neugodan miris.

Cimet je začin koji se dobija od cimetovca, malog grmolikog drva iz porodice lovora. Kora i lišće su aromatični, a cvjetovi imaju neugodan miris.

CimetCimet i jabukaMlade se grane režu i guli im se kora, a unutrašnja kora se suši i oblikuje u štapiće crvenkasto-smeđe boje. Najmanji štapići umeću se u veće, a zatim se jednoliko režu. Danas se njegov grm uzgaja u gotovo svim tropskim regijama u svijetu. Ipak, treba napomenuti da nije svaki cimet ljekovit.

Ljekoviti se cimet dobija samo iz vrste Cinnamomum zeylanicum (Cinnamomum verum) koja potiče sa Šri Lanke (cejlonski cimet).
Sličan sastav ima kasija (kineski cimet), koja se proizvodi od Cinnamomum cassia (Cinnamomum burmannii), porijeklom iz Burme. On se najčešće prodaje kod nas, ali nije ljekovit kao cejlonski cimet.

Latinski naziv: Cinnamomum zeylanicum
Drugi nazivi: kaulin, cimit
Vrste cimeta: Cejlonski i kineski cimet

cimet slikaBudite oprezni s konzumacijom većih količina cimeta jer eterično ulje kineskog cimeta sadrži čak 5% kumarina, a eterično ulje pravog cimeta samo 0.45%! Veća količina kumarina može značajno oštetiti jetru i bubrege. Zato se najviše koristi cejlonski cimet.
Ljekovita svojstva cimeta:
•    pomaže kod upala i infekcija
•    suzbija širenje leukemije i limfoma
•    ublažava probavne smetnje
•    reguliše količinu šećera u krvi
•    pomaže u mršavljenju
•    ublažava reumatske bolove
•    poboljšava aktivnost mozga
•    smanjuje količinu lošeg holesterola
•    uklanja gljivične infekcije
•    ublažava menstrualne tegobe
Cimet sadrži veliku količinu antioksidansa i fenola, koji pomažu kod infekcija. Antioksidansi iz cimeta stabilizuju nivo šećera u krvi i smanjuju žudnju za ugljenim hidratima. Istraživanja su pokazala da uzimanjem samo pola kašičice cimeta na dan možete smanjiti količinu lošeg holesterola.

Cimet možete koristiti u ublažavanju bola prouzrokovan artritisom. Istraživanja su pokazala da pacijenti koji su svako jutro prije doručka uzimali pola čajne kašičice cimeta u kombinaciji sa kašičicom meda već su nakon nedjelju  dana osjetili značajno smanjenje bola, a nakon mjesec dana mogli su hodati bez bolova.
Zbog njegovih baktericidnih svojstava možete ga koristiti i kao prirodni konzervans. Dodajte ga hrani, a on će svojim djelovanjem spriječiti njeno  kvarenje i stvaranje bakterija.
Cimet se često koristi u žvakama, jer je dobar osvježivač i uklanja loš zadah, koji je takođe najčešće uzrokovan bakterijama.
Dokazano je da cimet pomaže kod stresa i gubitka pamćenja. Mirisanjem cimeta možete poboljšati moždane funkcije i raspoloženje. U ove svrhe najbolje je koristiti eterično ulje cimeta.
Cimet na našem tržištu dostupan je u obliku praha ili štapića. Možete ga dodavati kolačima, voćnim salatama, umacima, napitcima i kompotima. Ovaj začin možete koristiti i kao dodatak prehrani, uzimajući kapsule s prahom cimeta.

cimet listZa lijek se upotrebljava samo kora, a ostali djelovi kao začini. Plodovi se ne jedu, iz njih se istiskuje vosak za mirišljave svjetiljke. Iz listova koji se stavljaju u jela kao začin ( slično i lovoru), istiskuje se ulje od kojega se pravi cimetova voda i tinktura. To ulje jako žari, pa i samo jedna kap izaziva upalu ako padne na kožu. Ako se kapi ulja prevuku šecerom dobija se tzv. "cimetov konfekt" ili "sanalet", koji se koristi za jačanje želuca. Vanjska kora drveta nema ljekovitih svojstava. Koristan je samo njen unutrašnji, svijetloružicasto-smeđi dio. Ako je kora na jeziku gorka, onda to nije cimet, nego neka druga kora. Zbog tanina se primjenjuje i kao lijek protiv dijareje. Cimet je aromatik, korigens, hemostatik, stomahik, nervinum, adstrigens i dezinficijens probavnih organa. Punokrvni i lako uzbudljivi ljudi ga ne podnose. Cimet jača srce i želudac, oživljuje živce i osvježava krv, pomaže kod slabe probave, stvaranja previše kisjeline i sluzi u želucu, kod grčevitog povraćanja, krvavih proliva, krvarenja iz materice, te kod prejake i preduge menstruacije ili poslije porođaja, stimuliše mokrenje i djeluje protiv gihta.

RECEPTI

VINO OD CIMETA : 30 grama usitnjene cimetove kore, ½ litre slatkog crnog vina; namakati 6 dana. Pije se po mala cašica 3 puta dnevno prije jela. Još je efikasnije cimetovo vino pripremljeno na sljedeći način : 100 grama crnog vina, 8 grama cimetove tinkture, 6 grama tinkture matičnjaka i 30 grama šećernog sirupa. Svakih 1-2 sata uzima se po 1 velika kašika.
TINKTURA : 100 g usitnjene kore cimeta namočiti u ½ litre 80% alkohola, u trajanju od 15 dana, procijediti i uzima se dnevno po 20-30 kapi 3 puta dnevno prije jela.
ČAJ OD CIMETA:
Sastojci:
•    1 štapić cimeta
•    1 šolja ključale vode
•    1 kesica crnog čaja (ili čaj po volji) običnog ili bez kofeina
•    Zaslađivač po volji
Vrijeme potrebno  za pripremu: 3 minuta
Vrijeme potrebno da se skuva: 3 minuta
Priprema: Stavite štapić cimeta u šolju. Dodajte ključalu vodu, poklopite i ostavite 10 minuta da se natopi. Ubacite kesicu čaja i ostavite još 1-3 min. Zasladiti ukoliko je potrebno.

Jabuke i cimetULJE OD CIMETA:
Kako je proizvodnja pravog ulja od cimeta zahtjevan proces, sami možete napraviti kućnu varijantu od domaćeg ekstra djevičanskog maslinovog ulja i nekoliko štapića cejlonskog cimeta. 5-6 štapića na pola litra ulja. Štapiće stavite u staklenu posudu i prelijte maslinovim uljem da budu potpuno prekriveni, dobro zatvorite posudu i ostavite je tri nedjelje na sobnoj temperaturi. Svaki dan dobro promućkajte barem jednom. Nakon tri nedjelje procijedite ulje kroz gazu u tamnu bocu i ulje je spremno za upotrebu, dobili ste pravi eliksir zdravlja. Najbolje je piti ulje u količini od jedne do dvije čajne kašičice ujutru i uveče, a možete ga i utrljavati na bolna mjesta. Ovo ulje je snažan analgetik, antibiotik i antiseptik pa ima široko područje primjene.

16 razloga zbog kojih je cimet dobar:
1. Kontroliše nivo šećera u krvi
Nekoliko studija je pokazalo da cimet povoljno utiče na nivo šećera u krvi. Cimet je i popularan prirodni lijek koji koriste osobe koje pate od dijabetesa tipa 2.
2. Liječi gljivične infekcije
Istraživanja su pokazala da je ulje cimeta efikasno u liječenju infekcija uzrokovanih kandidom.
3. Ublažava simptome izazvane trovanjem
Cimet ima jako antibakterijsko dejstvo, pa je odličan u liječenju stomačnih problema izazvanih salmonelom i Ešerihijom koli. Mljeveni cimet, ulje ili čaj od cimeta, efikasni su u neutralisanju stomačnih problema.
4. Pomaže u liječenju simptoma sindroma iritacije creva
Cimet drastično smanjuje neprijatne simptome kod sindroma iritacije creva, naročito pomaže kod nadutosti. Ova biljka podstiče varenje i pomaže u liječenju bakterijskih infekcija. Pored toga, cimet je i odličan lijek protiv grčeva u stomaku.
5. Cimet pomaže kod osteoporoze i artritisa
Cimet je bogat manganom koji pomaže u izgradnji kostiju, krvi i vezivnih tkiva u tijelu. Osobe koje imaju manje mangana u organizmu češće obolijevaju od osteoporoze i artritisa. Kod bolova usled artritisa vam može pomoći masaža uljem od cimeta ili ispijanje čaja od cimeta.
6. Utiče na kognitivni razvoj i pamćenje
Redovnim konzumiranjem cimeta štitite zdravlje mozga i poboljšavate koncentraciju.
7. Moćan antioksidant
Cimet spada u sam vrh namirnica bogatih antioksidantima. Oni pomažu u  regeneraciji ćelija i oslobađaju organizam štetnih slobodnih radikala.
8. Pomaže pri mršavljenju
Cimet poboljšava cirkulaciju i može ubrzati metabolizam. Samim tim, bićete uspješniji u borbi sa suvišnim kilogramima.
Drvo cimeta9. Ublažava bolove u mišićima
Ukoliko osjećate bolove u mišićima, pomoći će vam masaža cimetovim uljem.
10. Snižava holesterol i trigliceride
Ova začinska biljka djeluje preventivno na pojavu srčanih oboljenja, s obzirom da smanjuje nivo triglicerida, holesterola u krvi i viška masnoće.
11. Poboljšava zdravlje zuba i desni
Ulje cimeta se često koristi u proizvodnji žvakaćih guma, bombona za osvježavanje daha, tečnosti za ispiranje usta i zubnih pasti. To je prije svega zbog jakog antibakterijskog dejstva cimeta.
12. Ublažava prehladu, upalu grla i kašalj
Čaj od cimeta ili čaj s dodatkom cimeta povoljno utiče na tegobe izazvane prehladom ili upalom grla, a može i ublažiti kašalj.
13. Ublažava simptome PMS-a
S obzirom da je bogat manganom, cimet je odličan način da umanjite neprijatne simptome PMS-a. Ovaj začin ublažava grčeve i otklanja napetost.
14. Cimetom protiv simptoma trovanja hranom
Cimet umiruje tegobe izazvane trovanjem hranom, može da neutrališe bakterije, gljivice i druge mikrobe.
15. Reguliše menstrualni ciklus
Cimet pomaže ženama koje imaju policistične jajnike tako što može da reguliše menstrualni ciklus.
16. Ublažava glavobolju
Ako vas muči migrena ili obična glavobolja, prva pomoć vam može biti čaj od cimeta.
Kombinacija meda i cimeta
Za jačanje imuniteta: Med i cimet upotrijebljeni kao mješavina, uz redovnu upotrebu ojačaće imunitet i uspješno štititi organizam od virusa i bakterija.
Za varenje hrane: Prije jela uzimati po dvije kašike mješavine meda i cimeta kako bi se olakšalo varenje i najtežih jela.
Za dugovječnost: Hunzi su pleme koje je dobro poznavalo ljekovitost cimeta i meda. Oni svakodnevno uživaju u čaju od cimeta i meda, doživljavaju duboku starost i pri tom dugo ostaju krepki i vitalni a upravo ova kombinacija – kažu naučnici usporava proces starenja, produžava životni vijek, a kožu čini svježom, nježnom. Recept za to: jednu kašiku cimeta i četiri kašike meda prokuvati u jednoj šolji vode. Podijeliti na 4 djela i piti tokom dana.
Rak kostiju i stomaka: Svakodnevno uzimati mješavinu jedne velike kašike meda i jedne male kašike cimeta, mjesec dana tri puta dnevno.
Upala zglobova (artritis): Ujutru i uveče uzimati po jednu šolju vruće vode u kojoj je dobro umiješana jedna mala kašika cimeta i dvije velike kašike meda. Dugotrajna terapija može dovesti do izliječenja čak i hroničnog artritisa!
Protiv ćelavosti: U vruće maslinovo ulje umiješati jednu veliku kašiku meda i jednu malu kašiku cimeta. Ovu smjesu utrljati u korijen kose i ostaviti da djeluje petnaest minuta

Cimet ilustracijaProtiv zubobolje: Najmanje tri puta dnevno na bolni zub nanositi mješavinu meda i cimeta.

Protiv holesterola: Tri male kašike cimeta i dvije velike kašike meda umiješati u 4 dl čaja (najbolje koristiti zeleni čaj). Piti tri puta na dan.
Prehlada: U jednu veliku kašiku mlakog meda umiješati jednu cetvrtinu male kašike cimeta. Uzimati tri puta dnevno tokom tri dana i prehlada će nestati. Na ovaj način se još i uspješno čiste sinusi i liječi hronični kašalj.
Infekcija bešike: Umiješati dvije velike kašike cimeta i jednu malu kašiku meda u 2 dl mlake vode i popiti. Ova smjesa će očistiti bešiku i uništiti bakterije.
Srce, nervoza i bolovi u stomaku: Med i cimet za doručak. Ukoliko se redovno za doručak jede hleb namazan sa mješavinom jednakih djelova cimeta i meda imaće blagotvorno dejstvo na nervni sistem, stomačne bolove, čir na želucu i gasove.
Protiv umora: Jednu polovinu velike kašike meda i jednu četvrtinu male kašike cimeta, umutiti u 2 dl vode. Piti ujutru na prazan stomak i popodne tokom sedam dana. Za to vrijeme će se organizmu vratiti snaga i vitalnost.
Bubuljice i infekcija kože: Dokazano je da med i cimet mogu spriječiti i zaustaviti stvaranja lišajeva, ekcema, bubuljica i sličnih infekcija kože, ukoliko se lice redovno tretira mješavinom od jednakih djelova meda i cimeta. Protiv akni umiješati tri velike kašike meda i jednu malu kašiku cimeta. Nanositi na oboljela mjesta svako veče prije spavanja.
Za mrsavljenje: Pomiješajte kašičicu meda s pola kašičice cimeta. Mješavinu prokuvajte u količini vode koja odgovara jednoj šoljici kafe. Napitak podijelite u dva dijela: prvi dio popijte ujutru  pola sata prije doručka, a drugi pola sata prije odlaska na spavanje. Rezultat ćete primijetiti već nakon dvije nedjelje.
Zadah: Svako jutro ispirati grlo mlakom vodom u kojoj je umesana jedna kašika cimeta i jedna kašika meda.
Za popravljanje sluha: Za popravljanje sluha svako jutro i svako veče, uzimati mješavinu jednakih djelova meda i cimeta.

    Posvijetliti kosu za 2-3 nijanse uz pomoć cimeta. Maska za kosu sa cimetom:Kasika cimeta
Za pripremu ove maske biće nam potrebno:
– 3 supene kašike meda

– 3 supene kašike cimeta

– 5-6 supenih kašika balzama za kosu

Količina ovih sastojaka  prilagođena je za jednu upotrebu za dužu kosu. Za kosu srednje dužine (do ramena), količinu sastojaka prepolovite. U staklenoj ili plastičnoj činiji pomiješajte med i cimet. Miješajte polako, da se dobro sjedine. Kad se smjesa ujednači, dodajte svoj balzam (regenerator) za kosu. Ponovo dobro promiješajte. Sad je ova smjesa spremna za nanošenje. Operite kosu na uobičajeni način. Kad se kosa prosuši, očešljajte je širokim češljem i  podijelite je na pramenove. Nanesite braon smjesu na kosu četkom za farbanje kose, pokušavajući da temeljno ofarbate svaki pramen. Ako vam je  zgodno, možete smjesu nanositi i rukama utrljavajući je. Vodite računa, da  je ne nanesete na lice, jer može izazvati blago crvenilo i iritaciju. Takođe, nemojte utrljavati smjesu u kožu glave.
Kada ste nanijeli masku, kosu podignete i umotajte u malu punđu. Stavite najlonsku kesu i peškir. Držite peškir 30 minuta, poslije ga skinite, jer je nepotrebno dalje zagrijavanje kose. Ostavite samo najlonsku kesu  još 4-5 sati. Nakon toga temeljno isperite kosu toplom vodom.
REZULTAT: vaša kosa će postati  svjetlija za 1-3 nijanse.
Ako želite više posvijetliti kosu, ponavljajte tretman nekoliko puta. Ova maska će naročito  prijati osobama sa masnom kosom. Ako imate suvu kosu, u masku slobodno dodajte 1 kašiku maslinovog ulja.

    Jabuke i cimet za mršavljenje – čarobna voda
Jabuke:
Jabuke su pune hranljivih sastojaka koji ujedno doprinose gubitku težine. Najbitniji su polifenoli koji usporavaju razgradnju ugljenih hidrata i razgrađuju ih na proste šećere, tako smanjuju unos šećera u krvotok. Takođe, polifenoli smanjuju apsorpciju glukoze i stimulišu pankreas da proizvodi insulin, samim tim se reguliše nivo šećera u krvi. Sastojci ovog recepta sa vodom od jabuka i cimetom ubrzavaju metabolizam. Da bi ste imali potpun učinak koristite filtriranu vodu.
Neophodni sastojci:
•    2 jabuke, isječene na tanke kriške
•    2 štapića organskog cejlonskog (Šri Lanka) cimeta ili ½ kašičice mljevenog cimeta
•    1 bokal
•    Led i voda.
Priprema: Kriške jabuka stavite na dno bokala, sačuvajte par komada za ukrašavanje prije serviranja. Dodajte štapiće cimeta. Dodajte led do polovine bokala i sipajte vodu do vrha.Ostavite u frižideru da odstoji preko noći. Izvadite 10-20 minuta prije konzumiranja. Kada popijete svu vodu nije potrebno da mijenjate jabuke i cimet već samo sipajte led i novu vodu. Poslije 3 upotrebe stavite nove jabuke i cimet.
cinnamonOvaj napitak pije se umjesto vode i sokova u neograničenim količinama, a najbolje ne više od 3 litra dnevno.
    Aromatičan, hrskavi keks sa cimetom
Sastojci:

•    100 g masti
•    50 g putera
•    1 jaje
•    4 kašike mlijeka
•    1 kašičica sode bikarbone
•    5 kašika meda
•    130 g šećera
•    1 kašičica cimeta
•    Kakao- 1 kašičica
•    450 g brašna
•    džem
 Priprema: Pjenasto umutiti mast i jaje pa dodati sve ostalo sem džema. Uzimati od tijesta po malo, praviti kuglicu, spljoštiti, utisnuti udubljenje i staviti malo džema. Poređati u pleh pa ispeći na 190 stepeni oko 15 minuta. Traju oko 15 dana u kutiji.

CIMET I JOGURT za mršavljenje:
Recept:
•    2 dl jogurt (kefir)
•    1 kašičica cimeta
Sastojke pomiješati i piti kao prvi obrok ujutru  i zadnji obrok uveče. Bolja varijanta je umjesto kupovnog jogurta upotrijebiti domaći kefir.

Milena Đonković

Nemate pravo da postavite komentar