02
Thu, May

Herbarijum

Zova ili bazga (lat. Sambucus nigra) je biljka specifičnog mirisa i oblika cvjetova, uz to i vrlo ljekovita. Svi njeni djelovi, i korijen i cvijet i plod čuvaju zdravlje i vitalnost, pa nije loše da je ima u svakoj kući.

Zova ili bazga (lat. Sambucus nigra) je biljka specifičnog mirisa i oblika cvjetova, uz to i vrlo ljekovita. Svi njeni djelovi, i korijen i cvijet i plod čuvaju zdravlje i vitalnost, pa nije loše da je ima u svakoj kući.

Cvijet zovecvjetovi zoveOpis biljke: višegodišnje nisko drvo ili žbun, koje raste 3-10 metara. Spada među najstarije i najljekovitije biljke u Evropi. Hipokrat je govorio  da cvijet zove može da zamijeni sve ljekove.

Mladi izdanci i mladi listovi beru se u proljeće, cvjetovi za vrijeme cvjetanja u maju i junu, plodovi nakon dozrijevanja, a kora od februara do novembra. Spoljašnji, sivi sloj biljke se baca, a koristi se samo unutrašnji, zeleni dio. Nakon branja cvjetovi se nižu na konopac ili stavljaju na papir i čuvaju na toplom mjestu da bi se što prije osušili i sačuvali žutobijelu boju. Ako cvijet promijeni boju, potamni i postane smeđ, treba ga baciti.

Ukus cvjetova je gorkast i aromatičan zbog sastojaka koje sadrži. Posjeduje etarsko ulje, u kome se nalazi čak 40 važnih sastojaka - flavonoidi, glikozidi, hlorogenska kisjelina, sluz, tanini, pektini... U plodu su prisutni glikozidi, tanini, šećer, voćne kisjeline, vitamin C, malo etarskog ulja...

ZovaSličnog sastava su i listovi, dok su svi djelovi bogati mineralima, gvožđem, natrijumom, kalijumom i njihovim solima. Cvijet zove koristi se kod groznice, sinuzitisa, stimuliše rad znojnih žlijezda, gde je u kombinaciji sa lipom posebno efikasan u snižavanju temperature. Sa kantarionom se koristi protiv virusa gripa, virusa A i B, kao i protiv herpes simpleks virusa. Od cvjetova se pripremaju ljekoviti čaj i sok. Sa druge strane, plod je odličan laksativ i sredstvo za pojačano mokrenje i znojenje, a djelotvoran je i protiv neuralgije i išijasa. Svježi plodovi upotrebljavaju se za proljećno čišćenje organizma. Zovine bobice imaju najveći procenat vitamina B, koji je važan za jačanje nerava, dosta vitamina C, kao i mineral selen, koga u prirodi, inače, ima u tragovima. Ove bioaktivne supstance nalaze se u tamnoj boji ploda i višestruko su korisne za disajne puteve. Rastvaraju šlajm, ublažavaju bol i poboljšavaju sposobnost filtriranja bronhija. Sok od zove vrlo uspješno spriječava i "pušački" kašalj. Boju zovi daje grupa antocijana koja, inače, ublažava reumatske tegobe. Sok od svježih bobica koristi se u liječenju neuralgije ličnog živca, za jačanje organizma, čišćenje krvi, umirenje trbušnih grčeva i crijevnih kolika, kao i za apetit.

Zova bobiceRECEPTI

Čaj od listova  pospješuje izlučivanje mokraće, nakupljene tečnosti u organizmu, čišćenje organizma, poboljšava kvalitet krvi i spriječava zatvor. Izvanredno je sredstvo i za čišćenje jetre, bubrega, pluća, želuca i crijeva. Čaj se sprema tako što se 7-8 listića zove prelije sa 2dl ključale vode, a onda se kuva 8 minuta na tihoj vatri. Nakon toga se procijedi i u čaj doda kašičica meda. Pokazao se i kao izuzetno sredstvo protiv nečiste kože i neprijatnog mirisa tijela, kao i kod liječenja gihta. Osim toga, smrvljene listove zove kao obloge narodna medicina preporučuje kod liječenja neuralgije lica i hemoroida.

Čaj od cvjetova djelotvoran je u liječenju prehlade, bronhitisa, kašlja, gripa, početne upale pluća, jake kijavice, teškog disanja, astme i kod svih reumatičnih bolesti. Posebno se preporučuje za preznojavanje kod visoke temperature. Čaj se sprema tako što se 2 kašičice cvijeta preliju sa četvrt litra vrele vode, sve ostavi da odstoji deset minuta, a zatim procijedi. Čaj se pije tokom cijelog dana, gutljaj po gutljaj.

Čaj od kore grana i stabla odstranjuje poteškoće kod mokrenja, smetnje u radu bubrega i mokraćne bešike, a pomaže i kod tvrde stolice. Sa korom se ne smije pretjerivati, što znači da za šolju čaja treba uzeti ravnu kašičicu ovog sastojka. Uz to, u toku dana mogu da se popiju jedna, a najviše 2 šoljice, gutljaj po gutljaj, u većim razmacima. U kori, kao i u listu, ima saponina, tanina i holina, ali i purgativne smole i alkaloida sambunigrina. Zato je kora najpre blagog, a zatim gorkog ukusa.

Zova ilustracijaPROBAJTE ČAJEVE

Za vitalno telo
4 grozda cvjetova zove poparite s pola litra  ključale vode, dodajte 50 militara alkohola, poklopite i poslije dva sata procijedite. Polovinu ove tinkture sipajte u vodu za kupanje, a polovinu sačuvajte za drugi put.
Za iskašljavanje
Napraviti mješavinu od po 30 g cvijeta zove, po 20 g cvijeta bijelog sljeza i komorača. Tri kašike ove mješavine poparite sa 4 dl ključale vode, poklopite i ostavite da stoji dva sata. Procijedite i na svaka dva sata pijte po jednu kašiku.
Čaj za prekomjernu tjelesnu masu: staviti 2 do 5 g cvijeta (1-3 kašičice) u šolju ključale vode. Ostaviti da odstoji 5-10 minuta. Piti pet šolja na dan.
Grip: 3 g cvijeta zove zajedno sa 3 g cvijeta lipe staviti u šolju ključale vode. Ostaviti da vri dok pola smjese ne uvri. Piti 3 puta na dan, prvu šolju ujutru na prazan stomak.

Čajna mešavina za bolesnike koji se slabo znoje:
•    cvijet zove ...........35g,
•    cvijet lipe .............35g,
•    cvijet kamilice ......30g.

Dvije kašičice mješavine preliti proključalom vodom i popiti odjednom dvije šolje vrućeg čaja.
Laringitis, faringitis,stomatitis: DEKOKT: stavite 50g cvijeta u 1 litar ključale vode. Ostaviti da vri 5 minuta i pustiti da odstoji dok tečnost ne postane mlaka. Ispirati usta najviše šest puta na dan, naročito poslije obroka.

INFUZIJA I RASTVOR

Za liječenje bronhitisa, rubeole, reumatizma, kostobolje, posebno se preporučuje infuzija od zove.
Priprema se tako što se jedna kašika cvjetova stavi u 250 mililitara vrele vode, da odstoji 3 minuta. Zatim se piju 3 šolje, zaslađene medom, ovog napitka dnevno, i to uvijek poslije jela.
Za infekcije očiju i upale nosne sluznice kod kijavica, preporučuje se rastvor napravljen od cvjetova zove.
Rastvor se sprema tako što se 50 grama cvjetova kuva tri minuta u litar vode, a zatim ostavi da odstoji deset minuta. Nakon toga se rastvor procijedi i ispiraju oči i nozdrve više puta u toku dana.

Zova zova   Hleb od cvjetova zove:
Sastojci:
•    1 kg brašna
•    600 ml mlijeka
•    40 g svježeg kvasca
•    20 g soli
•    10 g šećera
•    Kore od 2 limuna, narendane
•    14 svježih cvjetova zove ili  3 kašičice sušenih cvjetova
Priprema: Mlijeko pomiješajte sa šećerom i soli. Cvjetove zove nasjeckajte na manje djelove. Dodati brašno, limunovu koru i nadigao kvasac. Dodajte još malo mlijeka i mesite. Na kraju pokriti tijesto i ostaviti na toplom oko  1 sat da se digne. Zatim tijesto mesite oko 8 minuta. Zagrijte rernu na 200 stepeni. Hleb peći 45 min. Pečeni hleb ostavite da se ohladi.

    Sirup od zove:
Sastojci:

Zova sok•    2 kg šećera

•    5 l vode

•    30 gr limuntusa

•    jedan cio limun

•    40 cvjetova zove

Priprema: Otopite šećer u limuntusu i dva litre vode. Skinite sa šporeta i dodajte ostatak vode. Time prelijte cvjetove zove i dodajte opran i na kriške (sa sve korom) isječen limun. Poklopite i ostavite na tamnom mjestu, na sobnoj temperaturi 24 sata. Izvadite cvjetove i limun, a zatim procijedite sirup (može i kroz pelenu). Sirup sipajte u čiste staklene flaše. Rok trajanja je oko sedam dana, ali ako želite da imate ovaj sirup tokom cijele godine, sipajte ga u plastične flaše i držite u zamrzivaču.

Sok od zove    Sok od zove:
Sastojci:
•    44 kom cvijeta od zove
•    150g limunske kisjeline
•    5l vode
•    5kg šećera
•    sok od 1kg limuna
•    1 konzervans
Priprema: Cvijet zove, limunska kisjelina u 5 l vode, držati natopljeno 48h, nakon toga procijediti i staviti 5kg šećera i sok od 1kg limuna, ostaviti da se šećer otopi uz povremeno miješanje, dodati 1 konzervans sve još dobro izmiješati i sipati u boce koje treba dobro zatvoriti.

   Liker od zove  (Che Guevarin liker):
Sastojci:
•    0,75 l vode
•    10 cvjetova zove
•    0.75 kg šećera
•    limuntus ( po potrebi)
•    1l rakije, vodke ili nekog jačeg alkohola
Priprema: Cvjetove zove potopite u vodu i neka stoje najmanje 24 sata. Procijedite kroz gazu umiješajte šećer i limuntus, te prokuvajte neka provri, skidajući pjenu. Dovoljno je nekih 15 minuta. Kad se ohladilo, pomiješajte s alkoholom, punite u boce i uživajte.

    Džem od bobica zove:
Sastojci:
•    1 kg zrelog ploda zove
•    1 kg šećera
•    650 ml vode
•    1 kašičica limunovog soka
•    1 kašičica mljevenog cimeta
Priprema: Plod oprati, skinuti sa drške i kuvati dok ne omekša. Pasirati. Vodu i šećer prokuvati, dodati procijeđeni sok i kuvati 45 minuta. Kada počne da se zgušnjava, dodati limunov sok i cimet i kratko prokuvati. Odmah sipati u tegle i dobro zatvoriti.

   Slatko od bobica zove[bazge]:
Sastojci:
•    1kg zrelih bobica zove
•    1kg šećera
Priprema: Bobice dobro oprati i naizmjenično sipati njih i šećer. Kuvati na tihoj vatri kao i svako drugo slatko od voća.Nije na odmet reći kako prvo pravilo je da ne smijete miješati već samo blago protresti šerpu u toku kuvanja, drugo pravilo je da gustinu provjerite tako što malu količinu sipate na tacni i sačekate da se ohladi [sirup ne smije da bude rijedak]. Kada sud sklonite sa ringle obavezno ga prekrijte  mokrom kuhinjskom krpom i ostavite do sljedećeg dana. Tada sipajte u tegle i dobro zatvorite.Možete koristiti odmah, a možete i ostaviti za zimnicu.

Zova cvijetZanimljivost

Zova se spominje u Andersonovoj bajci. Naime jedan bolesni dječak je danima ležao u svom krevetu. Jedne noći, vidio je kako dobroćudna baka izlazi iz čajnika. Zvala se Bazgova majčica, cijele noći je dječaku pričala priče, sve dok nije zaspao. Kada se ujutru probudio, ozdravio je. Još od davnina, zovi su  se pripisivale čudesne moći. Seljaci su mislili kako u krošnjama žive šumske vile, pa nikada nisu palili  zelenu zovu.
Napomena: kod upotrebe cvjetova u čaju ili soku nema ograničenja doza jer loše reakcije nisu poznate...mora se samo biti oprezan kod korišćenja bobica jer u svježem,sirovom stanju imaju blaži vid trovanja pa se moraju kuvati...kora,listovi i korijen pri primjeni se moraju pažljivo i u malim količinama koristiti za unutrašnju upotrebu jer mogu izazvati grčeve i blage upale želuca i crijeva.

Milena Đonković

Nemate pravo da postavite komentar