Majčina dušica liječi alkoholizam, uklanja akne i smiruje jak kašalj.
Majčina dušica liječi alkoholizam, uklanja akne i smiruje jak kašalj.
Latinski naziv: Thymus serpyllum
Porodica: Lamiaceae ( Usnatice)
Drugi nazivi: babina duša, bakina dušica, bukovica, vreskovina, vrisak, divlji bosiljak, materka, tamjanika, poljski timijan.
Opis biljke: zbijeno i gusto busenje. Sastoji se od poleglih, vrlo tankih, mjestimično za zemlju priraslih, crveno-mrkih izdanaka i vreža iz kojih se dižu mnogobrojni uspravni ogranci obrasli sitnim jajastim listićima i okruglim cvastima. Cvjetići su dvousnati uglavnom ružičaste boje. Cvjeta preko cijelog ljeta. Cijela biljka je prijatnog i vrlo aromatičnog mirisa i ukusa.
Stanište: Raste na sunčanim suvim padinama, kamenjarima, pašnjacima, livadama, u parkovima, vrtovima, na poljima, uz puteve i uz more. Potrebno joj je mnogo toplote i sunca, zbog čega se dobro drži na kamenitim površinama, kao i na planininskim pašnjacima.
Bere se preko cijelog ljeta: po mirnom, toplom i sunčanom vremenu, od 10 časova prije podne do popodnevnih sati, jer je u to vrijeme najmirisnija. Ne čupa se, već se cijela biljka siječe odgovarajućim makazama. Siječe se samo gornji dio lisnatih stabljika u cvijetu.
Suši se u tankom sloju, na promajnom i toplom mjestu, zaklonjena od sunca i prašine.
LJEKOVITOST MAJČINE DUŠICE
Ljekoviti djelovi biljke: List i cvijet. Sadrži flavonoide, tanine i saponine, mineralne soli, kao i eterično ulje koje se pretežno sastoji od cineola, timola i karvakrola velikih dezinfekcionih moći.
Majčina dušica je jak antiseptik za unutrašnje organe, organe za disanje i urogenitalne organe. Biljka daje snagu koja stimuliše psihičke i fizičke funkcije, a djeluje kod oboljenja kao što su:
- Razne neuroze
- Depresije, alkoholizam - u narodnoj medicini preporučuje se za liječenje alkoholizma jer poslije uzimanja čaja dolazi do povraćanja, a osoba koja pije gubi volju za daljim uživanjem alkohola.
- Koristi se i kod slabosti seksualnih smetnji, jer stimuliše seksualne funkcije
- Astma, bronhitis, emfizem, tuberkuloza- uzima se čaj ili sirup od majčine dušice jer djeluje višenamjenski: kao ekspektorans (rastvara sluz) koji olakšava iskašljavanje, kao antiseptik koji umiruje jak kašalj, djeluje antiinflamatorno.
- Za ženske bolesti koristi se kao emenagog (podstiče i reguliše menstruaciju), antiseptik ( za infekcije materice)
- Za liječenje migrene, bolesti bešike, bubrega, želuca (grčevi), anemije, angine, difterije, padavice, kijavice, nesanice, reume
Koristi se i kao začin, a poznata je kao biljka sa magičnom snagom.
Egipćani su majčinu dušicu koristili za pranje mrtvaca i balzamovanje.
Način upotrebe:
Čaj: jedna puna mala kašika popari se sa četvrt litre provrele vode i ostavi da odstoji kratko vrijeme. Nikada ne pripremati čaj u otvorenoj posudi. Uzeti dovoljnu količinu biljke. Majčina dušica sadrži ljekovite sastojke koji lako isparavaju, pripremom u otvorenom sudu oni ispare, pa takav čaj nema ljekovita svojstva, takodje nema ni ako je količina biljke nedovoljna.
Kupka: za potpunu kupku potrebno je 200 g majčine dušice.
Ulje od majčine dušice: na podnevnom suncu ubranim cvastima napuniti jednu bocu i preliti hladno cijeđenim maslinovim uljem, tako da nivo ulja bude viši za dva prsta. Ostaviti 14 dana na suncu ili blizu grejnog tijela.
Sirup od majčine dušice: cvjetove i stabljike ubrane na suncu ovlaženim rukama stavljati u teglu. Slojeve biljke i nerafinisanog šećera dobro sabiti u tegli. Ostaviti na suncu oko tri nedjelje. Pri cijeđenju šećerom natopljenih cvjetova i stabljika mora se dodati malo vode, kako bi se one isprale. Ova tečnost se doda sirupu. Potom se posuda sa sirupom stavi na najslabiju vatru kako bi suvišna voda isparila a da se on ne kuva. Sirup ne smije da bude ni previše rijedak ni previše gust. Da bi se postigla odgovarajuća gustina, hladiti ga jednom ili dvaput, i probati.
Optimalne doze eteričnog ulja i čaja nisu štetne, ali veće količine mogu da izazovu iritacije i digestivne tegobe. Upravo zbog toga se majčina dušica u trudnoći treba izbjegavati, kao i u slučaju kardioloških problema.
RECEPTI
Rakija
Za masažu cijelog tela, protiv stresa, ali i za bolju potenciju koristi se rakija od majčine dušice. U litar rakije, najbolje komovice ili lozovače, dodaje se 100 do 200 g suvih cvjetova ili duplo manje svježih. Ostavi se da odstoji 30 dana, procijedi se i koristi za masiranje bolnih mesta na tijelu. Rakija se može i piti - po pola kašike ujutru na prazan stomak.
Losion za kosu
U litar hladne vode stavite po 20 g ruzmarina, žalfije i majčine dušice. Mešavinu bilja ostavite da odstoji 3 sata u hladnoj vodi, pa je zatim zagrijte do temperature od 80 stepeni, procijedite kroz čistu gazu i sipajte u hermetički zatvorenu posudu. Ovaj losion koristite jednom dnevno za masažu korijena kose. Spoj ove tri biljke uništava mikrobe koji napadaju kožu glave, izazivajući perutanje.
Za bolje varenje
Pomiješati jednake delove kamilice, pitome nane, matičnjaka, očajnice i majčine dušice. Punu kašiku ove mešavine preliti sa 2 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji oko jedan sat, a nekada i dva sata ukoliko se želi jači ljekovitiji čaj. Procijeđen čaj piti prije jela, zaslađen medom.
Lijek protiv kašlja i bronhitisa
Stavite 40 g majčine dušice u litar proključale vode i ostavite da odstoji 24 sata. Tečnost procijedite, pa dodajte 1 kg žutog šećera. Mješavinu kuvajte na tihoj vatri oko sat vremena. Kada je gotovo, uklonite pjenu, a tečnost ostavite da se hladi. Nakon toga sipajte je u staklene posudice, dobro ih zatvorite i čuvajte na suvom mjestu. Uzimajte po jednu malu kafenu kašičicu ovog sirupa, tri puta tokom dana.
Lijek protiv alkoholizma
Puna šaka majčine dušice prelije se litrom vrele vode, poklopi i ostavi da odstoji 2 minuta. Sipati čaj u termos, iz kojeg se alkoholičaru daje po jedna kašika na svaka 4 sata.
Jastuče kao “obloga”
Majčina dušica, hajdučka trava, kamilica – ubrane na suncu i osušene, koriste se za punjenje jastučića koji se koriste kao “obloge” kod različitih bolova (u stomaku, zglobovima)
Čaj od majčine dušice za smirenje i miran san
Pomiješajte po 10 g lavande, mente, majčine dušice i pčelinjaka, pa ostavite da odstoje u proključaloj vodi 15 minuta, pijte šolju čaja svake večeri prije spavanja.
Čaj za eliminisanje lošeg zadaha
Skuvajte 100 ml čaja od majčine dušice, pa ga ostavite da odstoji. Za to vrijeme, ostavite 100 ml soka od maline da proključa pa ga pomiješajte sa skuvanim čajem. U tečnost sipajte i 2 kapi ulja od mente, grgoljati poslije svakog jela.
Majčina dušica i akne
Staklenu flašu ili teglu napunite cvjetovima majčine dušice, pa ih prelijte sa oko 100 ml rakije, ostavite smješu da odstoji na tamnom i suvom mjestu najmanje nedjelju, a najviše mjesec dana, uz svakodnevno miješanje. Po isteku ovog vremena mješavinu procijedite, pa jednom do tri puta dnevno nanosite po 1 kap melema na kritična mjesta.
Losion za reumu
Pomiješajte 10 ml esencijalnog ulja majčine dušice sa 25 ml esencijalnog ulja lavande, mješaviu utrljavati polako na bolna mjesta.
Kupka za bolju cirkulaciju
Pomiješajte 20 do 40 kapi esencijalnog ulja majčine dušice sa kupkom za tuširanje, pa ga sipajte u toplu vodu, ležite u kupki od 20 minuta do pola sata.
Majčina dušica je odlična za suzbijanje prekomjernog znoja i bakterija
Skuvajte 100 g majčine dušice u litru vode, pa ostavite da se malo prohladi, tečnost sipajte u lavor i potopite noge, nakon toga stopala prosušite i pospite puderom.
Samo 2 kašičice majčine dušice zadovoljava čak 20 % dnevnih potreba organizma za gvožđem, a odličan je izvor i mangana- mineral koji poboljšava funkcionisanje mozga, održava zdravlje kostiju i kože i potpomaže formiranje hrskavice.
Autor: Milena Đonković, farmaceut