25
Thu, Apr

Herbarijum

Sezona je maslačka! Evo odlične prilike da se upoznate sa njim i šta sve možete spremiti od ove biljke koju ovih dana možete naći na svakom koraku.

Sezona je maslačka! Evo odlične prilike da se upoznate sa njim i šta sve možete spremiti od ove biljke koju ovih dana možete naći na svakom koraku.

Cvjetovi maslackaDandelionLatinski naziv: Taraxacum officinale

Porodica: Asteraceae (glavočike)

Drugi nazivi: žućanik, žućanica, popina pogačica, talijanska salata, gorko zelje, mljekača, radič, salatuša.

Opis biljke: Višegodišnja zeljasta biljka. Listovi maslačka su jake zelene boje i nazubljeni. Stabljika i listovi kada se prelome suze tečnošću. Cvijetna drška kod maslačka je šuplja iznutra i izdiže se vertikalno. Na njenom vrhu se razvija žuti cvijet, koji ima glavičasti oblik. Razmnožava se sjemenom koje vjetar nosi kao padobrane, jer su sjemenke vrlo lake i imaju perjanicu.

Kroz cijelu biljku prolaze takozvane mliječnice. U trenutku kada biljku uberemo, mliječnice počinju da luče gorki bijeli sok koji se naziva afex. On se teško skida sa ruku, a sa odjeće se uopšte ne može isprati.

MaslacakStanište: Maslačak cvjeta od ranog proljeća do juna i potom još jednom u jesen. Uspješno raste na svim zemljištima, ali mu najviše odgovaraju vlažne livade. Nalazi se na livadama i travnjacima, po pustim mjestima i napuštenim njivama, pored puteva i oko naselja.

Sastav: Maslačak sadrži taraksacin i taraksacerin, gorke heterozidne supstance rastvorljive u vodi, koje se nalaze u mliječnom soku. Od minerala sadrži: kalijum, natrijum i magnezijum, dok je korijen bogat: enzimima, sadrži holin, etarsko ulje, smolu, masne kisjeline, mnogo inulina i šećera. U listu ima inozita, sluzi, šećera, smole, taraksacina, vitamina A i C.

Ljekovito djelovanje: Čaj od maslačka moraju piti dijabetičari, a preporučuje se i svaki dan sažvakati 5 do 10 šupljih stabljika. Čaj pomaže i u terapiji anemije, gihta, reume, ekcema, neredovne menstruacije i žucnih kamenaca. Korijen i stabljika sadrže gorku materiju –taraksacin – koji deluje diuretički, a može izazvati dijareju i smetnje u srčanom ritmu. No, vidljivi znaci trovanja nastupaju tek kad se biljka konzumira u velikim količinama – naročito gorki stariji djelovi biljke. Mladi su listovi potpuno bezopasni. Mladi listovi u proljeće ukusna su i zdrava osvježavajuca salata. Da se otkloni gorčina, mlade rozete valja ostaviti u vodi preko noći. Maslačak čisti organizam, liječi jetru.

Maslacak pripremaKombinuje se za plućne bolesti. Koristi se i za jelo, kao salata, čorba, zamjena za kafu.
Veoma blagotvorno djeluje na stomačne probleme. Pogodan za ljude sa pijeskom i kamenom u mokraćnim kanalima. Ima i antikancerogeno dejstvo.

Vrlo temeljno čišćenje krvi možemo postići uzimanjem suvog i mljevenog maslačka kojem se doda jedan dio majčinskog zelja (Ligusticum mutellina) i malo kima. Mješavina tog praha uzima se desetak dana, 3 puta dnevno, po jedna kašika s medom. Cijela biljka maslačak ispunjena je ljekovitim bijelim mliječnim sokom koji pomaže u čišćenju tijela od otrova, što je posebno korisno u proljeće, nakon dugih zimskih dana. Mliječni sok maslačka takođe pomaže u izoštravanju vida. Potrebno je 2 puta nedeljno nakapati u oči 2-3 kapi mliječnog soka dobijenog od listova maslačka. Čišćenjem organizma i krvi postiže se i čišćenje kože, a time maslačak pomaže u liječenju osipa i drugih kožnih bolesti.

Berba maslačka: Od maslačka se mogu koristiti svi djelovi. Cvijet (Flos taraxaci), korijen (Radix taraxaci), list (Folium taraxaci), stabljika sa lišćem i korijenom (Radix taraxaci cum herba), pri čemu su svi djelovi ljekoviti.

Korijen maslačka: Idealno je vaditi ga prije nego što biljka procvjeta. Dakle, rano s proljeća (mart-april) ili oko septembra i oktobra kad biljka procvjeta.

Maslacak putokaz meČaj od korijena maslačka: Kafenu kašičicu usitnjenog korijena maslačka preliti sa 200 ml hladne vode, zagrijati i pustiti da ključa  5 minuta i ostaviti da stoji 10 minuta, a zatim čaj procijediti. Piti tri puta dnevno po šolju čaja prije jela.

Korijen maslačka liječi rak: Da je ova biljka veoma ljekovita, nedavno su otkrili i naučnici, koji su objelodanili da se korijenom maslačka može izliječiti čak i rak. Ako želimo da čuvamo korijen maslačka, potrebno ga je osušiti. Prije sušenja, korijenje treba pažljivo oguliti i izrezati na jednake manje komadiće. Nakon toga se korijen maslačka suši na svježem vazduhu tako što ćete ga raširiti na nekoj podlozi, na suvom i hladnom mjestu s dobrim protokom vazduha.

Korijen će se osušiti u razdoblju od 3 do 14 dana, a prepoznaćete da je osušen kada postane krh pod prstima. Pravilno osušen korijen bi trebao da bude bijel na prelomu i da se lako lomi. Ukus mu mora biti blago gorkast. Ukoliko ne bi bio dovoljno osušen, brzo bi počeo da buđa. Suvi korijen maslačka zadržava ljekovita svojstva i do godinu dana, uz čuvanje u staklenoj tegli na suvom i tamnom mjestu.

Korijen maslačka čisti: jetru, žuč, bubrege i limfu, te podstiče bubrege da izbacuju toksine kroz urin. Ovaj korijen se koristi i za liječenje mnogih bolesti, ali i čisti kožu od: akni, edema i slično, liječi artritis, reumu, hepatitis, kamen u žuči. Korijen se naročito preporučuje za liječenje: zatvora, problema sa varenjem i gorušice.

Korijen maslačka je izrazito dobar za ženska oboljenja, posebno u prevenciji i liječenju različitih bolesti dojki, poput ciste, karcinoma, raznih tumora, nateknutih grudi i problema s dojenjem i majčinim mlijekom. Preporučuje se i tokom trudnoće,   isto tako i kao pomoćno sredstvo tokom porođaja.

Da bi se iskoristio puni potencijal korijena maslačka, najbolje je skuvati čaj od istog.

Maslacak u tegliRecept je sljedeći: Pomiješajte 30 grama suvog korijena maslačka sa 60 grama svježeg, pa smjesu prelijte sa 2,5 decilitra vode u koju ćete dodati prstohvat soli. Pustite da tečnost provri, prekrijte posudu i lagano kuvajte 20 minuta. Potom procijedite, i pijte po tri šoljice čaja dnevno.

List maslačka: Idealno vrijeme za berbu je period od maja do septembra. Stabljika sa korijenom se može brati i u martu i aprilu. List sušiti na sjenovitom i provjetrenom mjestu. Sloj listova ne bi smio da bude deblji od 4-5 cm. Tokom sušenja listove nekoliko puta prevrtati. Pravilno osušen list maslačka bi trebao da ima očuvanu svježu zelenu boju. Nije dobro ako potamni. Držati na suvom i tamnom mjestu. List pomaže u oslobađanju od oteklina, čisti jetru i probavni trakt, spriječava gorušicu, dobar je i tokom trudnoće i porođaja.

Čaj od listova maslačka podstiče apetit: Pripremiti čaj od 1-2 kašičice sušenih listova. Stavite ih u šolju i prelijte ih ključalom vodom. Ovaj čaj uzimati 3 puta dnevno.

List u kuhinji: Idealno je koristiti mlad i svjež, koji još ne sadrži mlijeko. Dobar je za sve salate od povrća i kao dodatak supama i čorbama. U tom slučaju je najbolje ne kuvati list, već ga isjeckati na male komadiće i staviti u tanjir tek na kraju. Svjež list je veoma kvalitetan izvor vitamina C.

Cvijet maslačka: Svjež cvijet nije samo ukusan, već je i nevjerovatno ljekovit. Kod oboljenja jetre trebalo bi svakodnevno pojesti barem 5-6 komada. Kod dijabetesa i nešto više. Preporučuje se da ova terapija traje mjesec dana. Idealno bi bilo tokom cijelog perioda cvjetanja biljke. Tokom ovog tretmana povlače se otoci žlijezda, a dolazi i do poboljšanja i kod oboljenja metabolizma. Cvijet se bere i za pripremanje tzv. meda od maslačka- zajedno sa šećerom i vodom se pripremi prijatan i zdrav sirup koji je izvanredan kod prehlada.

One dandelionSirup od maslačka: Zovu ga i med od maslačka, jača organizam, podstiče varenje i čisti krv. U 2 litra vode dobro se prokuvaju 3-4 pune šake cvijetnih glavica maslačka, sok se procijedi i doda mu se 1,5 kg šećera i sok od 2 limuna. Stalnim miješanjem kuva se tečnost još jednom, toliko dugo dok se ne dobije gusta, tečna masa, kao sirup, koja se sipa u flaše sa širokim grlom, a najbolje u one u kojima se konzerviše voće. Tako dobijen sirup, ako je pažljivo pripremljen, jedva da se po ukusu razlikuje od meda.

Sirup od maslačka i pomorandži: Uzeti 500 cvjetova maslačka ( operite i stavite u 2 litra vode) 2 limuna (presjeći na 8 djelova) 2 pomorandže (presjeći na 8 djelova). Cvjetove maslačka operite i stavite u 2 litra vode. Sve kuvati pola sata, ocijediti, pa dodati 2 kg šećera. Opet kuvati 2- 2,5 sata. Flaširati.

Pohovani maslačak: Pupoljci i cvjetovi maslačka se mogu uvaljati u mrvice od hleba i ispržiti na ulju kao kulinarski delikates. A ako uz to pripremite i salatu od listova maslačka, vaš meni će biti savršen.

Salata od maslačka s kuvanim jajima: Tvrdo skuvajte jaja. Pripremite maslačak tako da osim listova, iskoristite i još nerascvjetale glavice i donje bijele djelove u kojima je obilje hranljivih materija. Isjecite maslačak na sitno, dodajte isječena tvrdo kuvana jaja i začinite.

Salata od maslačka s krompirom: Skuvajte krompir u ljusci. Pripremite maslačak kao u gornjem receptu. Još vruć krompir, čim ga oljuštite, dodajte u sitno isječen maslačak, posolite i začinite uljem i sirćetom

Salata od maslačka s pasuljem: Potopite pasulj dan ranije. Pripremite maslačak kao u prethodnim receptima. Pomiješajte ga s kuvanim i ocijeđenim pasuljem, posolite, pa začinite uljem i sirćetom.

Polja maslackaTinktura od maslačka: Da bismo u proljeće očistili organizam od otrova, a time doprinijeli ljepoti kože, pomoći će nam   činija salate od listova i korijena maslačka svakog dana. A da bi ljekovitost maslačka mogla i da se koristi tokom godine, napravimo svoju tinkturu od maslačka, koja pomaže kod svih nabrojanih tegoba. Svježe ubrani maslačak ( listovi, cvjetovi, stabljike i korijen) sve oprano i isječeno, staviti u teglu i zaliti rakijom. Ostaviti 3-4 nedjelje, zatim procijediti. Uzima se 3 puta dnevno po 20 kapi.

Sok od maslačka: Potrebno je kuvati 3 pune šake cvjetova maslačka u 1 litru vode oko 30 minuta. Skinuti s vatre i u malo ohlađeno dodati teglu meda i sok od 2 neprskana limuna. Dobro promiješati, sipati u bočice i ostaviti na tamno i hladno mjesto s poklopcem prema dolje. Uzima se tri puta dnevno po jedna kašičica. Maslačak je veoma ljekovit, ali kod dužeg redovnog uzimanja potrebno je napraviti pauzu od tri nedjelje. Sok od maslačka je jedan od boljih preparata za jačanje organizma. Odličan je za suzbijanje viška kisjeline i ponovno uspostavljanje alkalnog stanja u tijelu. U sebi sadrži mnogo kalijuma, kalcijuma i natrijuma. Sirov sok od maslačka, koji se može dobiti od listova i korijena (koji se iscijede) pomiješan sa sokom od šargarepe i repe, pomaže kod bolova u leđima i uopšte ublažava kostobolju. Daje zubima čvrstinu, spriječava upalu desni i truljenje zuba.

Recept za pravljenje ljekovitog meda od cvjetova maslačka: Otvorene cvjetove, okrenute nagore, ređati u teglu da pokriju dno i posuti šećerom. Tako ređati red po red do vrha tegle. Pokriti otvor tkaninom i ostaviti na sunce. Ne smije se miješati, a kad počne da se pretvara u jednoličnu masu (10-15 dana) unijeti teglu unutra i ostaviti da se cijela masa pretvori u “med” i požuti. Tako se procijedi kroz gazu i ponovo stavi u teglu. Uzima se po jedna kašičica ujutru na prazan želudac. Posebno se preporučuje onima koji imaju slabu krvnu sliku i probleme sa žuči.

Supa od maslackaMed od maslačka: U narodnoj medicini je poznat kao lijek protiv kašlja. Takođe se koristi i za uklanjanje bradavica i za smanjenje masnoće u krvi. Pomaže u smirivanju želudačnih tegoba i gorušice. Cvjetovi koji se uberu u rano proljeće koriste se za pripremu meda ili sirupa od maslačka. Konzumiranje ovog meda se preporučuje pušačima i svima koji imaju problema sa disajnim putevima.

Džem od maslačka: Ovaj džem je najbolje uzimati ujutru na prazan stomak, pomiješan sa zelenim čajem. Ovaj napitak će djelovati protivupalno i kao sredstvo za čišćenje jetre od toksina, a ima i duretično dejstvo. Džem je koristan i za spriječavanje astme i bronhitisa, a u tom slučaju uzimaju se dvije supine kašike odjednom, ujutru na prazan stomak.

Priprema:

  • Otkinuti 300-400 žutih cvjetova maslačka, preliti hladnom vodom i ostaviti da odstoji 24 sata.
  • Sjutradan maslačak dobro iscijediti i preliti s pola litra tople prokuvane vode pa kuvati 15-20 minuta.
  • Nakon toga dodati kilogram šećera, dva sitno isjeckana srednja limuna (može i s korom) i kašičicu limuntusa, poslije čega se smjesa kuva još pet minuta.
  • Kad džem dobije boju meda, skinuti ga s ringle, sačekati da se ohladi i procijediti kroz gazu.
  • Dobijenu smjesu prokuvati još 2 minuta.

Čaj za gubljenje kilograma: Uberite listove i korijenje maslačka. Korijenje narežite na kolutiće te s lišćem stavite na lim za pečenje u pećnicu i sušite ih na 40 stepeni nekoliko sati.

Dvije čajne kašičice osušenog korijena maslačka stavite u pola litra hladne vode, zagrijte i kuvajte 15 minuta. Nakon toga dodajte dvije kašičice suvog lišća koprive, te pokrijte posudu da odstoji još deset minuta. Čaj ocijedite i dodajte još 1,5 litar tople vode.

Ovaj čaj od maslačka i koprive zaista je vrlo dobar antioksidans te vam može pomoći u čišćenju organizma od štetnih supstanci i skidanju suvišnih kilograma. Možete ga konzumirati ako imate probleme s upalom bubrega, ali u tom ga slučaju morate popiti što je više moguće u što kraćem vremenu. Čaj pijte tri nedjelje ujutro i uveče, po jednu šolju.

Čaj protiv celulita:

  • 25 g listova maslačka
  • 25 g listova koprive
  • 25 g korijena maslačka
  • 25 g korijena čička

Priprema: U jednoj staklenoj posudi pomiješajte listove, u drugoj korijenje. Kašičicu korijenja prelijte časom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Dodajte kašičicu lišća, maknite s vatre, ostavite da stoji 10 minuta pa procijedite. Popijte 2-4 šolje čaja na dan.

Čaj od maslačka za detoksikaciju:

Sastojci:

  • 1 kašika korijena maslačka
  • 2 dl vode

Priprema: Korijen maslačka preliti sa proključalom vodom i kuvati još nekoliko minuta na laganoj vatri. Ostaviti poklopljeno 15 minuta. Potom čaj procijediti i piti tokom dana. Ovaj čaj će pojačati znojenje i izvrstan je za izbacivanje otrovnih supstanci iz organizma.

Kafa od maslačka: Maslačak osim kao prirodni lijek je i zdrava zamjena za kafu. Ukoliko tražite zamjenu za najpoznatiji napitak, pokušajte pripremiti kafu od maslačka.

Sastojci: korijen maslačka

Priprema: Korijen maslačka oprati, očistiti od suvišnih djelova i dobro osušiti. Staviti ga u pleh za pečenje, obložen papirom i peći na 200oC oko pola sata, dok korijen ne poprimi tamno smeđu boju. Ohladiti i samljeti u mlinu za kafu. Preliti 2-3 kašike mljevene kafe od maslačka sa 2,5 dl hladne vode i na laganoj vatri zagrijavati do ključanja, a potom kuvati još malo na laganoj vatri. Po želji u kafu dodati mlijeko i šećer.

Palačinke sa medom:

Za 12 malih palačinki potrebno je:30 cvjetova maslačka, 5 kašika bezglutenskog brašna, 3 kašike kukuruznog brašna, 1,5 dl svježeg mlijeka, jedno jaje, prstohvat soli i ulje za prženje.

U maloj posudi pomiješajte bezglutensko i kukuruzno brašno, dodajte jaje i mlijeko, dobro umutite, a zatim posolite i dodajte sitno isjeckane cvjetove maslačka koje ste ubrali na nezagađenom području i dobro oprali, pa promiješajte. Dobro zagrijte 2-3 kašike ulja u tiganju sa neljepljivom podlogom i sipajte punu kutlaču smjese za palačinke u tiganj. U zavisnosti od veličine tiganja možete da pečete 4-5 palačinki istovremeno. Čim se jedna strana zapeče i odlijepi od dna, okrenite na drugu stranu, pecite nekoliko sekundi, pa izvadite na papirnu salvetu da se upije višak masnoće. Pečene palačinke obilno prelijte medom i servirajte dok su tople.

Maslacak skicaRecept protiv dijabetesa:

-          20 g korijena maslačka

-          20 g cvjetova maslačka

-          20 g listova borovnice

-          20 g mahuna pasulja

-          20 g ždraljevine

Sa pola litra hladne vode prelijte tri kašike mješavine i poklopite. Poslije 12 sati, zagrijavajte na tihoj vatri i kad proključa, kuvajte pet minuta. Sklonite sa ringle i poklopite. Ohlađen čaj procijedite i tri puta dnevno, pola sata prije jela popijte po čašu čaja.

Ugasite upalu bešike:

-          osušeni listovi maslačka

-          2 dl vode

Kašičicu usitnjenih listova prelijte vrelom vodom, poklopite i poslije 10-15 minuta procijedite. Pijte po šolju čaja tri puta dnevno, tri mjeseca. Potom pauzirajte 30 dana, pa nastavite.

NAPOMENA: Da bi čaj pomogao potrebno je da ga pijete dva puta po tri meseca.

"Istopite" kamen u žuči:

-          3-5 g maslačkovog korijena

-          2 dl vode

Toploj vodi dodajte osušen i usitnjen korijen maslačka, stavite posudu na tihu vatru i zagrijavajte. Kad provri kuvajte 10 minuta, procijedite i pijte dvije do tri šolje dnevno pola sata prije jela.

NAPOMENA: Ovaj čaj pomaže i protiv malokrvnosti, gihta i reume.

Olakšajte mokrenje:

-          30 g maslačka

-          30 g rastavića

-          30 g sitnice

-          10 g kukuruzne svile

Sa pola litra ključale vode prelijte tri kašike mješavine i poklopite. Poslije dva sata procijedite i svaki drugi sat uzimajte po kašiku čaja.

Rakija od maslačka: U teglu sa širokim grlom, posložite 4 šake svježeg korijena maslačka isjeckanog i zalijte sa 1 litar loze. Poklopite i ostavite da odstoji 2 mjeseca na sjenovitom mjestu. Potom procijedite kroz dvostruku gazu. Pije se mala čašica prije večere, kao pomoć varenju.

Vino od maslačka: 10 šoljica rascvjetalih glavica maslačka ubranih u podne po sunčanom i suvom vremenu stavite u veliki lonac pa pomiješajte sa 1,5 kg šećera, koru 2 narandže i 2 limuna. U drugom loncu zagrijte vodu pa prelijte u lonac sa glavicama maslačka i stavite ih da se kuvaju još sljedećih pola sata. Skinite s vatre i ostavite da se ohladi.

Kad se ohladi, procijedite kroz dvostruku gazu pa dodajte iscijeđeni sok 2 narandže i 2 limuna. U pola šolje mlake vode razmutimo 1 vrećicu vinskog kvasca, kad se zapjeni dodamo smjesu ukuvanom soku od maslačka uz miješanje.

Pokrijte krpom i ostavite na toplom mjestu da stoji kako bi počelo vrenje.

Nakon 5 dana, kad je tečnost provrela, ponovo procijedimo kroz dvostruku gazu, pa napunimo staklene boce i dobro ih zatvorimo i ostavimo na hladno i tamno mjesto. Nakon šest mjeseci stajanja možete početi piti svoje vino od maslačka. Vino je svijetle žute boje, jako i veoma pjenušavo. Dobro je svakodnevno popiti po čašu ovog vina za jačanje organizma i čišćenje krvi.

Milena Đonković, farmaceut

Nemate pravo da postavite komentar