20
Sat, Apr

Herbarijum


Dunja važi za simbol ljubavi, sreće, plodnosti, pameti, ljepote, postojanosti i neprolaznosti. Jedina je vrsta roda Cydonia, a pripada porodici ruža lat.


Dunja važi za simbol ljubavi, sreće, plodnosti, pameti, ljepote, postojanosti i neprolaznosti. Jedina je vrsta roda Cydonia, a pripada porodici ruža lat.

cvijet dunjeDunja zutaRosaceae - njeno botaničko ime potiče od grčkog grada Kydonia (danas Hanija) na sjeverozapadu ostrva Krita. Latinski naziv: Cydonia oblonga.
Opis: Stablo dunje je 4-6 m visoko drvo koje se može naći u Aziji i Evropi. Cvjeta u maju i junu i ima bijele do ružičaste cvjetove. Latice cvjetova su duge 2-5 cm. Pošto se u toplijim predjelima bolje osjeća, kultiviše se najčešće u vinogradarskom okruženju. Plod dunje je sličan plodu jabuke ili kruške (odakle i potiču dvije sorte dunje; jabukolika i kruškolika). Od dunja je moguća priprema kompota, želea, kao i sokova.
Dunje se često sade u podnožjima drveta kruške i drugih visokih voćnih stabala i rađaju nakon 4-8 godina.
Sastav: Plod dunje sadrži veoma puno vitamina C, zatim kalijum, natrijum, cink, gvožđe, bakar, mangan, pektin i druge organske i neorganske kisjeline. Sjeme dunje sadrži različite sluzi, ulja kao i otrovni cijanid glikozid. Ima oko 20% sluzi, pektina, oko 8% raznih šećera, oko 1% jabučne kisjeline, 15% masnog ulja, amigdalina (0,5%), emulzina, protida i tanina.
Upotrebljava se kao sluzavo sredstvo za izradu emulzija i mikstura protiv kašlja, kao voda za obloge, protiv opekotina, za kozmetiku i u industriji. Prisutna cijanovodonična kisjelina u sjemenu čini da lokalno anestezira. Ako se za izradu sluzi upotrijebi zdrobljeno sjeme, u njemu može biti toliko ove kisjeline, da se mogu pojaviti i slučajevi trovanja. Zato sluz treba praviti od cijelog sjemena, ako se ne želi istovremeno dejstvo sluzi i cijanovodonične kiseline.
Ljekovito dejstvo:

Drvo dunjeDunju treba koristiti kao lijek ili kao pomoćno sredstvo kada su u pitanju sljedeće bolesti i tegobe:
•    akne
•    anemija
•    bolesti grla i nosa (krajnici)
•    bronhitis
•    grčevi u želucu
•    grip i prehlada
•    dijareja
•    ekcem
•    zadah iz usta
•    infekcije kože
•    jačanje imuniteta
•    kašalj i kijavica
•    neke vrste raka
•    nervoza
•    nesanica
•    opekotine
•    problemi sa želucem i organima za varenje
•    problemi sa kožnim bolestima
•    razne infekcije
•    sinuzitis
•    sindrom nadraženih crijeva
•    skorbut
•    upale organa za disanje
•    pospješuje rad žuči, želuca i crijeva
•    ubrzava zarastanje rana

RECEPTI

    PRIPREMA ČAJA OD DUNJE:

Sastojci:
•    2-3 osušena lista dunje
•    250 ml ključale vode

Priprema: 2-3 osušena lista dunje prelijete sa 250 ml ključale vode, a zatim ostavite da odstoji 15 min. Zatim čaj procijedite, ovaj čaj  se može piti i hladan. U njega ne treba stavljati šećer ili neki drugi zaslađivač, a pozitivnim se može pokazati ukoliko  se kombinuje s čajem od nane, čajem od lista duda, čajem od lista kupine.
Za pripremu čaja od dunje, najbolje je koristiti suve listove, koji nisu  stariji od godinu dana. Listove čuvajte u papirnoj kesi ili u kartonskoj ambalaži. Nemojte ih čuvati u hermetički  zatvorenim staklenim, limenim ili plastičnim posudama, jer može doći do pojave buđi na njihovoj površini.

Čaj od dunje protiv dijareje: Protiv upale želudačne i crijevne sluzokože i za ublažavanje proliva koristite kuvanu dunju, a čaj od lista dunje da zaustavite dijareju.

Čaj napravite tako što ćete u dva decilitra provrele vode ubaciti dva lista dunje. Kada odstoji desetak minuta, popijte.  Bilo bi dobro da dunja nije prskana hemikalijama, a i njena kora se može dodati u ljekoviti čaj.


Dunja ilustracijaDunjine sjemenke

Zahvaljujući visokom procentu sluzi, sjemenke  dunje  njeguju i hidriraju kožu i regulišu proces prirodnog hidriranja, zbog čega postaju sve zastupljeniji  sastojak u kozmetičkoj industriji.

Preporučuju se kao jedno od najboljih sredstava protiv dekubitusa, opekotina, ispucale kože, svraba i kao oblog za upaljene oči.

Čaj od sjemenki:

U oralnoj primjeni  čaj od dunjinih sjemenki pomaže u oslobađanju od stresa i nesanice. Pomaže i kod upala usne duplje i ždrijela te kao sredstvo za ublažavanje bolova.

Ostavite kašičicu sjemenki preko noći u vodi. Zagrejte prije konzumiranja i pijte 3 šoljice na dan. Isti čaj, ali ohlađen možete koristiti kod kožnih problema kao lokalno sredstvo.

Uklanja stres: Čaj od sjemenki dunje jedan je od najvećih ‘neprijatelja’ stresa i lošeg raspoloženja. Dakle, ukoliko osjećate tzv. predblagdansku nervozu, ne bi bilo loše da krenete u potragu za ovim napitkom.

Pobjeđuje nesanicu: Ovaj napitak trebale bi konzumirati osobe koje imaju problema sa spavanjem jer čaj od dunje pobjeđuje nesanicu.

Rješava probavne smetnje: Određeni sastojci iz dunje imaju blagotvoran uticaj na probavne organe. Liječe začepljenost i upale crijeva, a s druge strane zaustavlja dijareju.

gajba sa dunjamaSjemenke dunje sadrže čak 15 odsto ulja i zavidne količine važnog sastojka amigdalina, odnosno vitamina B17 koji poseduje antikancerogeno dejstvo.

Čaj  od ploda dunje: Dunju dobro oprati, očistiti dlačice i presjeći na četiri djela. Zatim odstraniti sjemenke i tvrdi dio oko njih, a mesnati deo isjeći na sitne listiće i odmah ih staviti (da ne promijene boju) u litar vrele vode. Lagano kuvati 15 do 20 minuta, a zatim ostaviti da se sadržaj ohladi. Procijediti ga i piti u gutljajima tokom cijelog dana ako osjećate disajne tegobe, kašljete, promukli ste ili imate bronhitis.

* Za bore i ispucale usne

Za lice bez bora i lijepo njegovane usne narodna medicina je našla odgovor u dunjinim sjemenkama. Preparat se pravi tako što se jedna kašičica sjemenki sitno isjecka, zatim istuca u avanu, a onda prelije sa dvije kašičice proključale vode. Dobro promješana smjesa se ostavi da odstoji deset minuta. Dobijenom mješavinom mažu se ispucale usne i mjesta na licu sa izraženim borama. Da bi efekat bio očekivan, terapija mora biti redovna i dugotrajna. Protiv bora može da se pripremi i dunjin losion. Za ovaj preparat potrebno je 20 dekagrama kora dunje, koje se drže dvije nedjelje u tri decilitra jače rakije, po mogućnosti  komovice. Poslije toga rakija se procijedi, sipa u tri bočice i hermetički zatvori. Pripremljenim losionom djelovi lica sa borama mažu se 2 puta dnevno.

    Francuski sir od dunja

Za ovaj specijalitet treba oprati dva kilograma dunja u hladnoj vodi i obrisati ih krpom. U vodi se kuvaju sa korom, dok potpuno ne omekšaju. Ohlađene dunje isjeći na komadiće i ispasirati. Dobijena masa se izmjeri, pri čemu se na kilogram pirea od dunja doda kilogram šećera. Masa se zatim ponovo izmiješa i kuva na laganoj vatri 45 minuta, uz neprestano miješanje da ne zagori. Odmah po kuvanju sir od dunja se sipa u odgovarajuću tepsiju, plitku staklenu posudu ili u manje posudice. Kada se ohladi, poslasticu treba isjeći na kocke i uvaljati u prah šećer, i ostaviti na tamno i suvo mjesto da stoji.

Ovaj sir je snažan izvor energije, a može se uzimati i kao lijek za poboljšavanje varenja, ali nije preporučljiv dijabetičarima i gojaznim osobama.

Sirup za bronhitis: Izdrobite 5 g sjemenki dunje i prelijte ih sa 100 ml vode. Kada se stvori gusta sluzasta masa, dodajte 15 g svježeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfije. Uzimajte po jednu kašičicu tri puta na dan prije jela.

Melem za opekotine: Izdrobite 10 g sjemenki dunje, prelijte sa 200 ml vode i sačekajte da se stvori sluzava masa. Nanosite je na oboljeli dio tijela, direktno ili kao oblog.Cvjetovi dunje

Zaslađivač: Sameljite kilogram dunja, iscijedite sok, a zatim mu dodajte 2 kg šećera i kratko prokuvajte. Sipajte u sterilne boce. Koristite da zasladite čajeve za ublažavanje brojnih tegoba i bolesti.

    Liker od dunja:

Sastojci:

•    1 l rakije
•    1 kg dunja
•    350 g šećera
•    1 štapić cimeta

Priprema:

1. Dunje obrisati pamučnom krpom (ne smiju se prati vodom), oljuštiti i staviti u teglu samo ljuske, a ostalo upotrijebiti za kompot.
2. Ljuske dunja naliti rakijom, hermetički zatvoriti i ostaviti da stoje u tegli 6–7 nedjelja.
3. Nakon toga šećer skuvati sa vodom, dodati cimet i pustiti da vri 3 minuta. Izvaditi cimet, ohladiti sirup i sipati u teglu sa ljuskama i rakijom.
4. Na kraju procijediti kroz gazu i sipati liker u manje flaše.

Dunje dunje    Marmelada od dunja:

Potrebno: 2 kg dunja, 1 kg šećera, sok od jedne pomorandže, sok od jednog limuna, 1 dl vode.
Priprema: Dunje razrezati na četvrtine i izvaditi im sjemenke (koje možete sačuvati za „prirodno labelo“). Oprati i staviti u šerpu sa ostalim navedenim sastojcima da se ukuvaju. Vrlo brzo će biti gotove, pa pazite da se ne raskuvaju. Tako dobijenu smjesu izmiksati u blenderu ili štapnim mikserom, pa je nasuti u prethodno oprane i ugrejane tegle. Vruću marmeladu sipati u tople tegle, zatvoriti i ostaviti da se ohladi. Sjutradan marmeladu skladištiti u ostavu.

Napomena: Od ove količine dobijete  4 tegle predivne i jako ukusne marmelade.

    Slatko od dunja sa šargarepom:

Potrebno: 1 kg dunja, ½ kg šećera, ½ kg šargarepe, 3 lista matičnjaka – po želji.
Priprema: Dunje razrezati na polovine ili četvrtine, oguliti i izvaditi im sjemenke. Šargarepu oguliti i izrendati, kao jabuke. U širu šerpu posuti red šećera, red šargarepe, red šećera, red dunja, red šećera, red šargarepe... otprilike, od ove količine dobićete 4 reda. Kuvati (na umjerenoj T, uz protresanje šerpe) dok se šećer ne istopi, a zatim ostaviti da se ohladi. Hladno slatko sipati u tegle i u slatko dodati matičnjak, po želji.

Napomena: Od ove količine dobije se 3 tegle slatkog.

    SLATKO OD DUNJA:

Potrebno: 1 kg dunja, voda za prvo kuvanje, 1.250 g kristal-šećera, 2 dl vode, 1 limun isječen na kolutove.
Priprema: Dunje oprati od suvišnih dlačica i potopiti u veću šerpu, pa naliti hladnom vodom i staviti na šporet da voda provri. Kada provri, pustiti da kuva 2-3 minuta i skloniti sa vatre. Dunje odmah izvaditi iz vode i oljuštiti ih i isjeći na krupnije kocke.Dunje Za to vrijeme, u šerpu usuti šećer i vodu, pa skuvati sirup do te mjere da kada se promiješa kašikom sa nje jako sporo pada po dvije-tri kapi. U tako skuvan sirup dodati pripremljene dunje i kolutove limuna, pa kuvati na jakoj vatri dok se dunje ne skuvaju. Prilikom kuvanja dunje će dosta pjeniti, pa je potrebno redovno uklanjanje pene. Skuvano slatko skloniti sa ringle, ostaviti na mirno mjesto i prekriti mokrom pamučnom krpom da prenoći i potpuno se ohladi. Sjutradan, puniti tegle.


    RAKIJA OD DUNJA:
Zrele dunje potrebno je obrisati čistom krpom te ukloniti eventualna djelimična oštećenja. Greška je dunje prati vodom. Dunju narezati na kocke (ukloniti sredinu sa sjemenkama). 1 kg tako očišćenih dunja staviti u staklenu posudu i preliti s 1,2 L rakije jačine 40 - 50%. Ostaviti dva mjeseca na tamnom mjestu. Nakon toga ocijediti tečni dio i u njega staviti 300 - 400 g meda. Svakih 5 - 7 dana sadržaj promiješati kako bi se med bolje istopio. Mjesec i po do dva mjeseca od cijeđenja i stavljanja meda, rakija je gotova za piće. Ukoliko je ostao talog na dnu, može se sadržaj još jednom procijediti.
Ukupno vrijeme potrebno za ukusan napitak je 2+1,5 (2) mjeseca odnosno tri i po do četiri mjeseca.

Dunja ilustracija skica    KOLAČ OD DUNJA:
Za tijesto:
•    3 jajeta
•    1 čaša od jogurta šećera
•    1 čaša jogurta ili kisjelog mlijeka
•    1/2 čaše ulja
•    2 čaše brašna
•    1 kesica praška za pecivo
•    Kakao- 1 kašika

  Za fil:
•    800 g dunja
•    100 g oraha
•    5 kašika šećera
•    malo šećera u prahu

Priprema: Umutiti jaja sa šećerom, pa dodati kisjelo mlijeko i ulje, sve lijepo sjediniti. U brašno umiješati prašak za pecivo pa lagano miješajući dodati u prethodnu masu. Podmazati kalup uljem i posuti brašnom. Dunje narendati na krupnu  rendu, a nekoliko nasjeckati na komadiće, dodati 50 g mljevenih i 50 g sjeckanih oraha i šećer, sve dobro promiješati. Polovinu tijesta sipati u podmazan kalup pa staviti desetak minuta u rernu koja je zagrijana na 220 stepeni. Kada se tijesto malo zapeče izvući kalup i rasporediti fil od dunja. U drugu polovinu tijesta dodati kašiku kakaa, promiješati da se ujednači, pa sipati preko fila od dunja. Vratiti u rernu, smanjiti temperaturu na 200 stepeni i peći još 20 minuta dok porumeni. Izvaditi kolač iz rerne, prekriti ga salvetom da se prohladi, pa posuti prah šećerom. Sjeći na kocke i služiti.

    PUNJENE DUNJE:

POTREBNO JE:
4 dunje, 200 g neslanog sremskog sira, 100 g šećera, 50 g suvog grožđa, 50 g sjeckanih oraha
PRIPREMA:
Oprane dunje izdubite, pa izvađeni dio očistite od sjemenki i isjecite na kocke. Obarite ih u vodi da omekšaju, ocijedite i izblendirajte u pire. Kad se prohladi, izmiješajte sa sirom, šećerom, suvim grožđem i sjeckanim orasima, pa tom smjesom filujte izdubljene dunje. Poređajte ih u sud s malo vode. Pecite pola sata na 180 stepeni.

Zuta dunjaAko želite da saznate kako se pravi prirodni gusti, kašasti sok od dunja za zimu, biće vam potrebni sledeći sastojci:

•    1 kg zrelih dunja
•    250 gr kristal šećera
•    300 ml vode

Dakle, prvo oprati dunje, oljuštiti ih, pa narendati na krupnu  rendu.
Ali prije nego što počnete da rendate voće, pomiješajte vodu i šećer i pustite da ovaj rastvor provri, par minuta, to jest dok se šećer ne rastopi. Kada završite sa rendanjem voća, prelijte preko njih šećerni rastvor. Pokrijte ovako pripremljene dunje čistom pamučnom krpom, pa ostavite da odstoje preko noći. Poželjno je da stoje na hladnom mjestu.
Sjutradan dunje ispasirati kao za pire krompir. Dobijeni gusti sok od dunja, potom staviti na tihu vatru i ostaviti da provri. Od trenutka kada počne da vri, smanjiti ringlu i ostaviti kašasti domaći sok od dunja da vri 5 do 10 minuta.
Kada stavite sok na ringlu, možete već tada pripremiti flaše, to jest sterilisati ih u zagrijanoj rerni. Domaći sok od dunja treba sipati u sterilisane flaše dok su još tople, te ih odmah zatvoriti prvo celofanom, pa zatvaračem.
Ovako pripremljen gusti kašasti domaći sok od dunja ostavite da se ohladi, pa odložite za zimu na hladno i tamno mjesto, a najbolje u frižider.

Sok za želudac: Operite i sitno narendajte kilogram dunja, pa ih procijedite kroz gazu. Sok popijte odmah jer brzo oksidira. Najbolje je da ga pijete prije jela.

Liječi upalu grla: Sok od dunje pomiješan s nekoliko kašika šećera koristi se protiv upale grla. Istu smjesu možete upotrebljavati i za liječenje rana i upala na koži.

Milena Đonković

Nemate pravo da postavite komentar