24
Wed, Apr

Herbarijum

Borovnice povećavaju proizvodnju dopamina, hormona sreće.

Borovnice povećavaju proizvodnju dopamina, hormona sreće.

BorovnicaBorovnica pregrstLatinski naziv: Vaccinium myrtillus

Drugi nazivi: Borovinka, borovnjača, crna borovnica, crna jagoda, mrča.

Opis biljke: Borovnica je malen grm sa čvorastim stabljikama, visine 20 do 30 cm i puzavim korijenom. Mladi listovi jajastog su oblika, s kratkom peteljkom i na rubu sitno nazubljeni. Pojedinačni cvjetovi nalaze se u pazuhu lista. Cvjetovi su okruglasto-zvonastog oblika i svjetloružičaste boje. Plod je crno-modra sočna bobica prijatnog slatko-kisjelkastog i malo oporog ukusa.

Stanište: Raste na kisjelim terenima, u crnogoričnim i bijelogoričnim šumama.

Upotrebljivi djelovi biljke: Listovi (skupljaju se prije sazrijevanja plodova) i plod.

Hemijski sastav: Sadrži tanine, antocijane, flavonske glikozide, organske kisjeline, mnogo pektina, invertni šećer, vitamin C, beta karoten.

Ljekovito djelovanje: Listovi se upotrebljavaju protiv stvaranja mokraćne kisjeline te za liječenje kod povraćanja, proliva, želudačnih grčeva, kašlja i šećerne bolesti. Bobice se upotrebljavaju u liječenju hemoroida, protiv neuredne stolice i slabog apetita. Listovi predstavljaju važan narodni lijek protiv šećerne bolesti. Toliko je djelotvoran da ga neki zovu biljni insulin. Listovi su djelotvorni jedino ako ih naberemo prije nego što sazru bobice. Nakon toga nemaju ljekovite vrijednosti. Čaj od listova ne smije se piti bez nadzora. Listove sušimo u tankim slojevima u hladu ili u pećnici na 40 stepeni. Listovi preliveni vrelom vodom ublažavaju upalu mokraćnog mjehura i mokraćnih kanala. Bobice jedemo svježe ili osušene i uložene u rakiju. Sušimo ih na 45 stepeni. Od njih pravimo i ekstrakt sa rakijom, cijedimo sok ili marmeladu. Sok je najbolji za grgljanje, a marmelada rashlađuje bolnu vrelinu upaljenih usta i ždrijela. Najdjelotvorniji je sirov sok. Suve bobice zaustavljaju proliv, naročito kod male djece, dok svježe djeluju kao blagi purgativ. Na taj način pomažu kod zatvora. Borovnice utiču na vid i čuvaju očnu mrežnicu. Osušene bobice zaustavljaju krvarenje hemoroida. Sok liječi želudačni i crijevni katar, pomaže kod smetnji kod varenja, i nedostatka apetita. Naime, borovnica je moćan antioksidant prirodnog porijekla. Sadrži prirodne antioksidante koji održavaju kapilarne zidove jakim i fleksibilnim. Naučne studije pokazuju da antocijanidi iz plodova ove biljke djeluju kao antioksidanti i 50 puta intenzivnije od vitamina E, a 10 puta intenzivnije od vitamina C.

kofa borovnica11 razloga da navalite na borovnice

ZDRAV IMUNI SISTEM: Istraživanje je pokazalo da borovnice u sebi sadrže najviše antioksidanata od svih svježih voćki koje su do sada testirane. Antioksidanti pomažu imunom sistemu tako što neutrališu slobodne radikale koji ulaze u tijelo preko pesticida ili dima. Većina antioksidantne moći koju borovnice imaju potiče od pigmenta koji im daje tamno plavu boju.

STIMULACIJA MOZGA: Užina od svježih borovnica može vam pomoći da vam mozak radi snažnije i da razmišljate brže i kreativnije. Jedna studija ukazuje i na to da borovnice usporavaju efekte starenja na memoriju.

OŽIVLJAVANJE KOŽE: Ako napravite masku od 2 kašičice borovnica, 2 šolje braon šećera i 3 kašike limunovog soka, vaše lice će živnuti jer će šećer otkloniti osušene djelove kože, limun će joj dati sjaj, a antioksidanti iz borovnica pobrinuće se za njenu mekoću.

DOBAR VID: Dvije porcije borovnica na dan smanjuju rizik od gubitka vida usljed starenja za čak 38 odsto.

ZDRAVO SRCE: Pet ili više porcija borovnica nedeljno smanjuje rizik od srčanog udara, posebno kod žena.

NIŽI ŠEĆER: Borovnice imaju niske glikemijske indekse, pa imaju pozitivan efekat na regulaciju šećera u krvi, pogotovo kod osoba koje već boluju od dijabetesa. Pet porcija borovnica svakoga dana dovešće do značajnog poboljšanja nakon dva mjeseca.

PREVENTIVA PROTIV RAKA: Antocijan koji borovnici daje tamnu boju napada ćelije raka, a može uticati i na smanjenje intenziteta rasta već postojećeg tumora. Dovoljno je da svakoga dana pojedete parče pite sa borovnicama ili pola šolje ovog bobičastog voća.

POMOĆ BEŠICI: Borovnice, kao i brusnice sadrže komponentu koja pomaže zidu bešike da se izbori sa bakterijama i infekcijama urinarnog trakta.

UMANJIVANJE SALA NA STOMAKU: Polifenoli koji se nalaze u borovnicama utiču na razbijanje ćelija masti, što se posebno odražava na salo oko stomaka. Ovo voće sadrži i veoma malo kalorija, oko 110 po činiji, pa zato može da bude odlična poslastica ako pokušavate da skinete kilažu.

POMOĆ KOD ZATVORA: Jedna porcija borovnica sadrži oko 4 grama vlakana, što je oko 14 odsto preporučene dnevne doze. Borovnice pomažu hidrataciji crijevnog trakta, što je vrlo bitno za njegovo normalno funkcionisanje.

ZDRAVLJE KOSTIJU: Borovnice sadrže veliku dozu mangana, koji igra važnu ulogu u razvoju kostiju. Ukoliko vaše dijete voli borovnice, neka ih jede kad god želi jer će tako razviti značajno gušću koštanu masu od svojih vršnjaka.

Mafini sa borovnicomRECEPTI

  • Čaj od borovnice: 1 kašičica čaja se stavi u 2 dcl ključale vode, nakon 5 minuta procijedi, zasladi s medom i pije 2 do 3 puta dnevno. Ako se čaj pije protiv dijareje ili dijabetesa onda ga ne treba sladiti.
  • Kod oboljenja jetre i žuči: Dekokt od suvih plodova: 1 supena kašika i 2 dl. vode, kuvati 5, ostaviti još 15 minuta, procijediti tako da se bobice smrve i ekstrakt prođe kroz cjediljku. Popiti 2 do 6 šolja u toku dana.
  • Slatko od borovnice: Borovnice se peru i čiste od listova. Ređaju se u plitku posudu velikog prečnika, red borovnice, red šećera, tako da šećer bude zadnji sloj na površini. Ostavi se 24 sata, da borovnice puste sok. Zatim se smjesa kuva 20-ak minuta i pri kuvanju se skida pjena i dodaje po malo vanile. Voda se ne stavlja. Kada se slatko ohladi, sipa se u tegle.
  • Borovnica protiv dijabetesa: U litar vode se kuva 60 grama sušenih listova borovnice. Potom se procijedi i pije tri puta na dan.
  • Tinktura od borovnice protiv dizenterije: Odlična tinktura za liječenje dizenterije se dobija tako što 250 grama suvih bobica borovnice stavite u litarsku bocu i prelijete sa prepečenom rakijom. Bobice treba da stoje bar 6 mjeseci, a onda se rakija procijedi i filtrira. Tinktura se uzima tri puta dnevno sa šoljom mlake prokuvane vode ili istom količinom domaćeg crnog vina.
  • Sirup od borovnica: Za pripremu sirupa potrebno je borovnice probrati, oprati, odstraniti im peteljke, staviti ih u cjediljku, a zatim ih izgnječiti i ostaviti preko noći na hladnom mjestu da odstoje. Sjutradan, izgnječene borovnice propasirati i procijediti kroz čisto tanko platno ili višestruko savijenu gazu. Dobijeni sok sipati u čistu šerpu, zagrijati do ključanja i zatim dodati šećer. Na svaki litar soka ide jedan kilogram šećera. Mješavinu soka i šećera vratiti da ponovo provri, a u toku kuvanja skidati pjenu koja se stvara na površini. Skuvani sirup sipati u pripremljene flaše još dok je vruć, a zatim ih zatvoriti dvostrukim celofanom.

Planinari beru borovnice na HajliSirup borovnica s medom:

Sastojci:

  • 500 grama borovnice
  • 3 litre vode
  • med

Priprema: Svježe, oprane borovnice prokuvamo u vodi. Poslije toga plodove zgnječimo, te još malo prokuvamo i po potrebi dolijemo još malo vode. Prokuvanu masu istisnemo preko sita i poslije kad se ohladi dodamo med. Količina meda ide prema procjeni, toliko da nastane sirup. Sirup punimo u boce sa širokim grlom.

Upotreba:

Djeca: 3x jednu malu kašiku prije jela

Stariji: 3x dnevno dvije male kašike, jedan sat prije jela

Ovakav sirup liječi tuberkulozu pluća i jača želudac. Borovnica kao biljka djeluje na urinarni, respiratorni, digestivni i nervni sistem.

  • Pripremanje vina : Skuvati dvije šake suvih plodova u malo vode, poslije 15 minuta dodati pola litra crnog vina i kuvati na laganoj vatri 5 minuta. Piti 2-3 čašice dnevno (nije za dijecu).
  • Džem od borovnica:

Sastojci:

  • 1 kg svježih borovnica
  • 600 gr šećera

Priprema: Oprane i očišćene borovnice pomiješati sa šećerom.Ostaviti pokriveno na hladnom ( ne u frižideru) 2 sata, povremeno promiješati.Tako će borovnice pustiti sok i izmiješati se sa šećerom.Nakon toga prokuvati 15 min.Odmah sipati u teglice.

  • Sok od borovnice: Borovnice treba oprati i očistiti od listića i trunja, pa ih raspodijeliti u pet boca od litar i u svaku bocu sipati po jedan limuntos. Staviti da provri šerbet (3 kg šećera sa 3 l vode) maći mu pjenu i vrelog sipati preko borovnica. Šerbet se sipa u hladne boce, pa je najbolje sipati ga polako i malo kako bi se staklo zagrijalo, pa nakon minut dva možete dodati ostatak. Boce treba dobro zatvoriti, umotati u ćebe da se ohlade dan-dva. Borovnice će se grupisati u vrhu boce, pa prije svake uptrebe treba par puta preokrenuti bocu, a sok se razmućuje u standardnom omjeru.
  • Mus od borovnice − „Musavi udvarač“:

Sastojci: 400 ml jogurta s borovnicama, 400 g borovnica, 400 ml slatke pavlake, 100 g C šećera u prahu, 1 paketić C vanilin šećera, limun, 15 g želatina

Priprema: Želatin razmutiti sa 6 velikih kašika hladne vode i prokuvati. Slatku pavlaku umutiti u čvrst šlag. Pomiješati jogurt sa C šećerom u prahu, C vanilinim šećerom, izrendanom limunovom korom, borovnicama i otopljenim želatinom. Smjesu od borovnica postepeno dodavati slatkoj pavlaci, neprekidno miješajući žicom za mućenje. Smjesu od borovnica i slatke pavlake izliti u namašćen kalup. Staviti u frižider da se smjesa poveže.

  • Lili sorbe:

Sastojci: 150 g šećera, 250 ml vode, 200 g borovnice, 2 bjelanca

Priprema: Skuvajte sirup od vode i šećera. Borovnice usitnite u blenderu, pa ih propasirajte kroz cjediljku i izmiješajte s ohlađenim šećernim sirupom. Stavite u zamrzivač na nekoliko sati, a nakon toga izvadite, dobro promiješajte i dodajte snijeg od bjelanaca. Vratite u zamrzivač na još dva sata. Služite bez dodataka.

  • Kolač s borovnicama

Američki mafini:

Sastojci: 2 jajeta, 235 g šećera, 100 g maslaca, 260 g brašna, 2 kašičice praška za pecivo, pola kašičice soli, 450 g zamrznutih ili svježih borovnica, 50 ml mlijeka, šećer u prahu za posipanje, narendana kora od jednog limuna

Priprema: Umutite maslac sa šećerom, postepeno dodajte jedno po jedno jaje i sve dobro izmiješajte. U mlijeko umiješajte brašno, prašak za pecivo, so i oko 100 grama borovnica izgnječenih viljuškom, pa sve dodajte u smjesu. Umiješajte potom narendanu limunovu koru i ostatak voća. Ako koristite zamrznuto voće, najprije sačekajte da se dobro ocijedi.Pripremljenom smjesom napunite papirne korpice za mafine i pecite u rerni na 190 °C. Prije posluženja mafine pospite šećerom u prahu.Zrele borovnice

  • Finska pita od borovnica:

Sastojci:

Za tijesto:

150 g maslaca ili margarina, 50 g šećera, jaje, 50 g pavlake, 250 g brašna

Za fil:

1 kg borovnica

Priprema: Umutite tijesto s maslacem, šećerom, jajetom, pavlakom i na kraju lagano umiješajte brašno. Tijesto ostavite pola sata na hladnom, pa ga razvucite preko ivica pleha. Koru nafilujte, savijte ivice i pecite pola sata na 200 stepeni dok tijesto ne porumeni.

Borovnica: sredstvo za bojenje

Još u starom vijeku borovnica je, osim kao ukusna hrana, bila poznata i kao sredstvo za bojenje, te su njena prirodna staništa čuvana kao tajna. Crveni sok iz boba borovnice koji jako boji usta i zube, a na odjeći ostavlja ružne mrlje, koristili su još stari Kelti za bojenje odjeće svojih robova.

U srednjem vijeku borovnica je bila omiljeno sredstvo za bojenje vune, a početkom 19. Vijeka proizvođači vina počeli su sok iz plodova borovnice miješati sa crvenim vinom, kako bi vino dobilo voćnu aromu i intenzivnu crvenu boju. Nakon Prvog svjetskog rata, a zbog nestašice boja u Evropi, borovnica je bila vrlo tražena kao sirovina za bojenje te je njena cijena znatno porasla. Kao prirodna i zdrava boja sok borovnice se koristi i danas, a najviše se upotrebljava u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.

Milena Đonković

Nemate pravo da postavite komentar