27
Sat, Jul

Herbarijum

Kamilica (lat. Matricaria chamomilla, Chamomilla recutita) ili narodski kamomila, carev cvijet, popadija, titrica, jedan je od najstarijih ljekova u narodnoj medicini.

Kamilica (lat. Matricaria chamomilla, Chamomilla recutita) ili narodski kamomila, carev cvijet, popadija, titrica, jedan je od najstarijih ljekova u narodnoj medicini.

KamilicaKamilica cvijetCvjeta od maja do septembra. Cvjetovi su ljekoviti. Osnovni aktivni sastojak kamilice je etarsko ulje azulen, plavo ulje koje je vrlo osjetljivo i lako isparava. Otuda preparati sa kamilicom i azulenom imaju plavu boju u sebi.

Gaji se plantažno za komercijalnu upotrebu i kao sirovina za industriju kozmetike, ishrane i farmacije. Kamilica ima snažno umirujuće dejstvo. Poznato je da smiruje tegobe pri varenju, olakšava grčeve i opušta nerve.

Pri spoljašnjoj upotrebi, ljekovito djeluje na kožu i sluzokožu usta i očiju, smiruje osipe, rane i upale. Na opekotine blažeg oblika može se staviti zavoj potopljen u čaj napravljen od ove biljke. Ohlađeni čaj od kamilice može da posluži kao tečnost za ispiranje očiju i tako smiri crvenilo ili iritaciju nastalu usljed konjunktivitisa i drugih vidova upale oka. Za ovu svrhu uvijek koristite svježe pripremljen čaj koji ćete u toku dana čuvati u sterilnoj ambalaži.

Ukoliko se čaj svakodnevno koristi za ispiranje usta i grla, može da pomogne u izliječenju rana u ustima i spriječi pojavu bolesti desni.

Kamilica ilustracijaProtiv prehlade blagotvorno djeluje inhalirana para dobijena korišćenjem ekstrakta kamilice. Protiv opekotina od sunca, hladnoj kupki može da se doda ulje od kamilice ili da se ovo ulje pomiješa sa bademovim uljem i utrlja na mjesto sa opekotinama. Ulje se upotrebljava razblaženo i ne koristi se za unutrašnju upotrebu.

Opekotine od sunca i osipe na koži (kao što je ekcem) mogu da smire i kreme od kamilice.

Kamilica je jedna od najznačajnijih ljekovitih biljaka za njegu kože i kose. Svako ko nekoliko puta dnevno ispira lice ili tijelo čajem od kamilice, već drugog dana će primijetiti koliko blagotvorno djeluje na kožu, kako je koža svjetlija, mekša, nježnija. Ispiranje kose kamilicom dovodi do toga da ona postane meka i svjetlucava, a uz to dolazi i do posvjetljivanja kose kod osoba koje imaju smeđu ili svjetliju.

KamiliceKamilica izaziva opuštanje i smanjivanje stresa. Opuštajuće djeluje i na glatke mišiće digestivnog trakta, olakšavajući smetnje pri varenju, pomaže kod bolesti crijeva. Dejstvo kamilice na opuštanje mišića može da olakša menstrualne grčeve.

Kamilicu ne smijete kuvati, niti je nakon prelivanja provrelom vodom držati u otvorenom sudu. Takođe, ne treba da stoji dugo neprocijeđena, niti smije da stoji duže od sat vremena u šolji sa čajom. Podgrijavanje čaja od kamilice nije nikako preporučljivo.

Čaj se sprema tako što supenu kašiku kamilice sipate u šolju i prelijete tek proključalom vodom, poklopite i nakon pet minuta stajanja procijedite čaj i pijte. Da bi čaj imao ljekovito dejstvo, mora da bude jači i da se pije tri puta dnevno duže vremena, posebno kod psihosomatskih bolesti, grčeva izazvanih stresom, nesanice i nervoznog stomaka.

Vjerovanje da se kamilica može piti u neograničenim količinima, posebno kod bolesti ili čišćenja organizma stručnjaci, ipak, osporavaju. Bez obzira na to što je ovo blag čaj, umjerenost je najvažnija. Takođe, treba znati da su neki ljudi alergični na kamilicu, tako da se njima ne preporučuje. Ukoliko vam se pojavi osip, gorušica, crvenilo, peckanje, prestanite sa upotrebom kamilice.

Sapun od kamiliceRECEPTI

Ulje

Od kamilice možete napraviti i ulje na vrlo jednostavan način. U teglu ili široku flašu sipati svježe cvjetove kamilice skoro do vrha, naliti maslinovo djevičansko ulje i zatvorenu posudu držati na suncu 2 do 3 nedjelje, pa procijediti u čistu posudu.

Kupka

U hladnu kupku dodajte 4-5 kapi ulja kamilice, ili nekoliko šolja čaja od kamilice. Ostanite u njoj barem pola sata. Ova kupka osim što opušta, može da pruži olakšanje kod opekotina od sunca, kao i svraba i suve kože. Za kupke može da posluži i samo nekoliko šaka cvjetova koje se ubacuju direktno u toplu vodu.

Caj od KamiliceČaj za sve

Priprema se tako što se dvije kafene kašičice osušenih cvjetova preliju šoljom vrele (ne ključale) vode. Ostaviti da odstoji pet minuta, a zatim procijediti. Pijte do tri šolje dnevno ili jednu šolju pred spavanje za opuštanje i miran san. Ukoliko čaj želite nanijeti na kožu ili oči, neka bude dobro ohlađen, sipajte ga u sterilnu posudu i neka bude pokriven do trenutka korišćenja.

Čaj se može koristiti i za ispiranje usne duplje i ždrijela u slučaju upale. U liječenju kožnih oboljenja pospješuje zarastanje rana, umiruje upalu i iritaciju.

Često se primjenjuje za ginekološka ispiranja. Koristan je za inhalaciju disajnih organa protiv prehlade, alergijskog rinitisa i slično.

Ublažava bolove

Kamilica i mlijeko preporučuju se kao lijek protiv bolnih menstruacija i to u vidu obloga koje se pripremaju tako što se jedna velika kašika cvjetova kamilice prelije sa 2 dl vrelog mlijeka. Nakon nekoliko minuta procijediti, dok je još toplo, nakvasiti gazu ili drugu odgovarajuću tkaninu pa držati oblog preko stomaka.

Tinktura protiv šuljeva

Tinktura kamilice je rastvor cvjetnih glavica u alkoholu, a pravi se na sljedeći način: 10 grama suvog cvijeta kamilice stavi se u tamnu bocu i prelije sa 100 grama 70-procentnog alkohola i ostavi da odstoji 4 nedjelje uz povremeno mućkanje. Zatim se procijedi kroz krpu u drugu tamnu bocu. Ovakva tinktura upotrebljava se pri manjim povredama kože i koristi se pri liječenju šuljeva.

Dvije kamiliceLijepe ruke, zdrava usta

Topla voda s tinkturom kamilice je sredstvo za njegu ruku koje ublažava pukotine na rukama i oko noktiju. Veoma je efikasna i za spriječavanje procesa upale u ustima, ždrijelu i na usnama. Koristi se na taj način što se malo tinkture stavi u toplu vodu i rastvorom ispira usna šupljina.

Kamilica i limun za mršavljenje:

Uveče treba uzeti jednu manju teglu i sipati u nju  jednu punu kašičicu cvjetova kamilice i dvije kriške limuna. Ovo preliti sa pola čaše proključale vode. Teglu odmah dobro zatvoriti i uviti u vuneni šal. Ujutru procijediti tečnost i piti u malim gutljajima, prije jela, u šest malih porcija.

Univerzalna krema od kamilice: Pogodna je za sve tipove kože, takođe pomaže kod osipa i akni.

Sastojci:

  • 100 g neslane svinjske masti (ako nemate neslane onda je isperite par puta u hladnoj vodi)
  • Kašika maslinovog ulja
  • Kašika sušene kamilice
  • Eterično ulje ukoliko želite imati ljepši miris

PRIPREMA: Na laganoj vatri otopite mast i dodajte joj maslinovo ulje i kamilicu, zatim sklonite sa vatre i ostavite da odstoji 24 h poklopljeno. Nakon 24 h mast ponovo zagrijete da se otopi ( ne dozvolite da provri) i procijedite kroz dupli sloj gaze. Dodati eterično ulje po izboru. Izlijte tečnost u bočice i držati je ljeti u frižideru, a zimi na sobnoj temperaturi.Kamilice livada

Recept za uklanjanje strija:

15 ml ulja divlje ruže

5 ml jojobinog ulja

10 ml ricinusovog ulja

7 kapi eteričnog ulja lavande

2 kapi eteričnog ulja kamilice


Posvjetljenje kose kamilicom: Potrebna vam je 1 šolja suvih cvjetova kamilice (najbolje je da ne koristite kamilicu u vrećicama) i emajlirana ili staklena posuda (metalne će reagovati sa kamilicom i efekat bi mogao biti poništen).

Prelijte 1 šolju suvih cvjetova kamilice sa dvije šolje vruće vode. Stavite na šporet i ostavite da kuva 30 minuta. Skinite sa šporeta, poklopite i ostavite dok se ne umlači.

KampiliceProcijedite kroz plastičnu cjediljku u posebnu posudu. Kosu operite kao i obično, a dobijeni jaki čaj iskoritite za finalno ispiranje kose. Radite ovo iznad posudice i sakupite čaj od kamilice i ponovo isperite kosu. Ponavljajte nekoliko puta. Najbolje bi bilo da kosu sušite na suncu, jer će onda boja biti najbolja, ali i sušenje fenom (blagi mlaz toplog vazduha) može pomoći. Za najbolji efekat ponavljajte ovo nekoliko puta mesečno, a “pojačajte” i svoj šampon kamilicom. Napravite isti čaj od kamilice (samo manje količine – 2 kašičice na ¼ šolje vode), pa uspite u šampon.Efektan može biti i balzam, koji pravite od kamilice i maslinovog ulja. Pola šolje suvih cvjetova kamilice potopite u pola šolje maslinovog ulja. Uspite u teglicu, poklopite i ostavite na sunčanom mjestu nekoliko sedmica. Promućkajte povremeno, pa poslije samo procijedite. Koristite ovaj balzam za vrhove kose.

Kamilica i limun: Prvo obavite tretman kamilicom, pa prosušite kosu peškirom. Razblažite 1 do 2 kašike limunovog soka (svježe iscijeđenog) u 1 litri vode (možete koristiti više limuna i vode, ako vam je kosa duža).

Kosu isperite ovom smjesom, pa je raščešljajte da bi se “limunada” rasporedila ravnomjerno. Ponavljajte svaki put kada perete kosu ili dok ne dobijete željenu boju.

Kamilica protiv peruti: Kamilica je pogodna za osjetljivu i upaljenu kožu glave.
Recept: Uzeti tri kašičice čaja od kamilice i stavite u 1,5 dl tople vode. Pustite da odstoji 10 minuta, a potom tečnost nanesite na korijen, blago masirajte i ne ispirajte.Kamilica mala

Sirup protiv kaslja sa kamilicom i bijelim sljezom:

Sastojci

  • 1/2 l vode
  • 250 g šećera
  • 2 kašike cvijeta kamilice
  • 2 kašike korijena bijelog sljeza
  • 1 komad limuna
  • 2 kašike meda

PRIPREMA: 1/2 l vode i 250g šećera staviti da provri i pustiti da vri 15 minuta, zatim dodati 2 kašike cvjetova kamilice i 2 kašike korijena bijelog sljeza i to pustiti 15 minuta da vri. Skinuti sa vatre i u napola ohlađeno dodati sok od jednog iscijeđenog limuna, procijediti i dodati 2 kašike meda, promiješati i sipati u neku flašicu. Piti 4-5 puta na dan, pogodan je i za djecu, naravno koja nisu alergična na neki od sastojaka.

Suva kamilicaKAMILICA MAFIN

Sastojci:

  • Šolja je 220 ml.
  • 125 g istopljenog putera
  • 1 šolja brašna
  • 3/4 šolje šećera
  • pola šolje mlijeka
  • 3 kašike suve kamilice
  • 1 kašičica praška za pecivo
  • pola kašičice sode bikarbone
  • 1 veće jaje
  • 1 kesica burbon vanile
  • prstohvat soli

Za glazuru (po želji):

  • 1,5 šolja šećera u prahu
  • 1 kašika meda
  • 5 kašika umućene pavlake
  • prstohvat soli

PRIPREMA: Uključiti rernu na 160 stepeni. Spremiti kalup za 12 mafina i staviti korpice. U jednoj činiji izmiješati sve suve sastojke (brašno, prašak za pecivo, soda bikarbona, kamilica, šećer) žicom, a u drugoj ostale sastojke (mlijeko, jaje, burbon vanilu, ulje ili istopljen puter). Sjediniti sve sastojke i dobro promiješati. Smjesu sipati u kalup za mafine i peći 17-20 min. Kada se skroz ohlade dodajete po želji glazuru koja se sprema tako što se svi sastojci sjedine i žicom promiješaju pa se zatim namažu na ohladjene mafine.

Nemate pravo da postavite komentar