Hajdučica, sporiš, stolisnik, ravanj, romanika, ravan, roman, romonika... ili jednostavno Hajdučka trava - biljka koja svojim nazivom govori o svojoj ljekovitosti i plemenitosti.
Hajdučica, sporiš, stolisnik, ravanj, romanika, ravan, roman, romonika... ili jednostavno Hajdučka trava - biljka koja svojim nazivom govori o svojoj ljekovitosti i plemenitosti.
Latinski naziv: Achillea millefolium
Porodica: Glavočika ( Asteraceae)
Opis biljke: Hajdučka trava ima tanku stabljiku visine do 80 cm. Prijatnog je mirisa, stabljika joj je svjetlozelene ili crvenkaste boje. Cvjetovi su bijeli. Listovi su trojno perasto dijeljeni na veliki broj sićušnih režnjeva, po čemu je sama vrsta dobila naziv kako jedan od narodnih, stolisnik, tako i znanstveni millefolium (mille - hiljadu; folium - list). Stablo i listovi su pokriveni dlakama, ali samo kod mladih biljaka, dok kasnije većina dlaka otpada.Hajdučka trava cvjeta preko cijelog ljeta i tada se i bere. Botaničko ime Achillea millefolium dobila je po grčkom junaku Ahilu koji je ovom biljkom izliječio rane Telefusu.
Stanište: Rasprostranjena je od nizija do planinskih predjela i može se naći na livadama, pored puteva, zapuštenim staništima i šumskim čistinama.
Sastav: Kao droga koristi se nadzemni dio biljke u cvijetu (Millefolii herba) ili cvjetovi (Millefolii flos). Droga je aromatičnog mirisa i ima gorkoaromatičan ukus zbog prisustva gorkih materija koje pripadaju seskviterpenskim laktonima kao npr. ahilicin. Pored gorkih materija, droga posjeduje i eterično ulje (oko 1%), vitamin K, tanine, organske kisjeline i dr.
Ljekovita svojstva: Ova ljekovita biljka ubraja se u gorke čajeve. Hajdučka trava ili stolisnik u narodnoj medicini najčešće se upotrebljava za ublažavanje bola i vidanje rana. Osim toga korisna je za lijčenje raznih bolesti kao sto su zeludačni problemi, nadimanje, otežano varenje i manjak apetita. Zatim za normalizaciju metabolizma, čišćenje organizma, regulisanje žuči. Često se od nje sprema i čaj za umirenje. Za spoljnju upotrebu nalazi primjenu kao antiflogistik slično kamilici, što znači za ispiranje, obloge i kupke. Hajdučka trava sadrži i vitamin C pa se upotrebljava i kod hemoroida i krvarenja. Osjetljive osobe trebaju biti oprezne pri upotrebi ove biljke jer može izazvati alergijsku reakciju. U takvim slučajevima treba koristiti samo izuzetno mladu i tek procvjetalu biljku, a čaj piti u malim količinama.
Dakle, hajdučka trava ili stolisnik čisti i jača krv i probavne organe. Posebno je korisna za liječenje jetre, slezine, gušterače, žutice, katara u crijevima i želucu, zatim protiv grčeva, groznice, lupanja srca, bolova u leđima, neredovnih menstruacija, krvavih i zatvorenih šuljeva, nesanice, raznih osipa i čireva. Čaj od stolisnika korisno djeluje i liječi ispucale ruke, ranjive bradavice majki koje doje, kao i kod liječenja osipa na koži – psorijaze. Kada se koristi za liječenje psorijaze uz obloge potrebno je sprovoditi redovno čišćenje krvi. Za liječenje angine pektoris, hajdučka trava se upotrebljava kao čaj. Za nervna oboljenja pomaže često i svakodnevno pranje cijelog tijela prohlađenim čajem od hajdučke trave i to ujutru i naveče. Tople kupke od kamilice i hajdučke trave ublažiće nervne bolove. Ova biljka takođe umanjuje teškoće izazvane gihtom i reumatizmom. Pomaže kod prekomjernog krvarenja. Ima povoljno dejstvo u liječenju šećerne bolesti, pogotovo u ranom stadijumu. Svojim gorkim ukusom pospješuje apetit, podstiče izlučivanje želudačnih sokova pa povoljno djeluje na sluznicu želuca, podstiče varenje hrane. Ljekoviti preparati sa hajdučkom travom, u kombinaciji sa drugim ljekovitim biljkama, koriste se za liječenje kolitisa, gastritisa, grčeva u želucu i crijevima. Kalijum, koji se nalazi u ovoj biljci pomaže radu bubrega, srca i krvotoka. Takođe je poznato da se upotrebljava i za liječenje ženskih bolesti, kao što su ciste na jajnicima.
RECEPTI
Čaj od hajdučke trave: Jak dijaforetik, jer je u stanju da proširi zidove koronarnih arterija i da normalizuje lošu cirkulaciju. Koristi se za liječenje bolova poslije porođaja i lošeg holesterola. U slučaju da patite od sljedećih stanja čaj od hajdučke trave može biti koristan:
- Od groznica i prehlada- čaj djeluje tako što izaziva znojenje i spriječava infekcije
- Od gubitka apetita, nadimanja, grčeva u stomaku, enteritisa, gastritisa
- Od problema sa žučnom kesom, lošeg funkcionisanja jetre, unutrašnje hemoragije (naročito pluća)
- Od upale i menstrualnih bolova
Priprema čaja: Preliti 3 grama suvog ili 5 grama svježeg cvijeta hajdučke trave sa litrom ključale vode. Poklopiti i ostaviti 10 minuta. Procijediti i piti 3 šolje dnevno.
Stolisnik čaj nuspojave: Trudnice i dojilje nikako ne bi trebalo da piju stolisnik čaj na svoju ruku, jer on može da izazove neželjena dejstva, koja vam u drugom stanju ili za vrijeme dojenja nikako nisu potrebna. Osobe koje imaju učestale probleme sa digestivnim traktom, takođe bi trebalo da ga izbjegavaju. Čaj od stolisnika se ne preporučuje ni djeci, kao ni osobama koje se pripremaju za bilo koji operativni zahvat ili ozbiljniju intervenciju. U svakom slučaju ukoliko planirate da koristite ovu biljku, bilo u obliku ljekovite tinkture,kreme soka ili čaja, posavjetujte se sa stručnim licem da ne biste vaš organizam nepotrebno izlagali rizicima. Takođe, ustanovljeno je da hajdučica negativno djeluje na spermatogenezu i stoga se polno aktivnim muškarcima ne preporučuje da upotrebljavaju preparate na bazi stolisnika.
Svježi sok od hajdučke trave: Djeluje odlično protiv proširenih vena, spoljašnjih i unutrašnjih hemoroida, venskog zastoja, pritiska u glavi koji je praćen intenzivnim bolovima, a koristi se za mazanje ili kao ljekovita obloga. Izuzetna ljekovitost svježeg soka hajdučke trave objašnjava se bogatim sadržajem hlorofila, koji izaziva povoljan podsticaj našim organima za stvaranje krvi, čime se jača čitav organizam, pa se tako povećava njegova otpornost i znatno smanjuje sklonost prema raznim bolestima. Sok se dobija cijeđenjem cvjetova i listova ( svježe biljke). Kako ovo nije moguće tokom cijele sezone, tada se umjesto soka preporučuje stolisnik čaj.
Mast za hemoroide od stolisnika i nevena: Biljka stolisnik u kombinaciji sa nevenom daje odlične rezultate u tretmanu i liječenju neugodnih hemoroida.
- Istopite dobrih 300 grama domaće – prirodne svinjske masti, pa dodajte po jednu punu šaku listova i cvjetova stolisnika i cvjetova od nevena. Sve izmiješajte što bolje, sačekajte da zacvrči pa sklonite sa ringle i miješajte još 2 minuta. Zatim domaći melem poklopite i ostavite da stoji punih 24 sata na hladnom mjestu. Sjutradan lagano zagrijte melem za hemoroide uz neprekidno miješanje. Kad se domaća mast fino otopi, procijedite je što bolje, dodajte deset kapi etarskog lavandinog ulja i sipajte u čistu i potpuno suvu posudu sa poklopcem koji se dobro zatvara. Mast za hemoroide od stolisnika se nanosi na oboljelo mjesto dva puta dnevno. Obavezno nakon pražnjenja ,ispiranja cijele analne regije i sušenja. Uz ovu terapiju treba jesti i dosta vlaknaste hrane kako bi stolica postala mekana ,volumizirana i redovna. Takođe potrebno je uz mast koristiti i stolisnik čaj koji je izuzetna dodatna terapija kod upornih hemoroida.
Čaj za mirne snove: 5 g hajdučke trave prelijte sa 2,5 dl vrele vode. Procijedite i pijte po jednu šolju uveče, prije spavanja.
Tinktura od stolisnika za bolje varenje hrane: Staklenu flašu ili odgovarajuću teglu napuniti sjeckanim listovima i cvjetovima hajdučke trave, pa ih preliti dobrom domaćom rakijom. Ostaviti da stoji tačno tri nedjelje na suncu ili toplom mjestu, pa procijediti mješavinu. Tinktura od stolisnika se pije ujutru i uveče i to velika supena kašika.
Biljka stolisnik za ispucale ruke i ragade na bradavicama: Kuvati dvije supene kašike lista i cvijeta hajdučke trave oko 3 minuta, zatim dobijeni stolisnik čaj malo prohladiti i koristiti za ispiranje ispucalih ruku i bradavica kod dojilja.
Čaj od stolisnika za bijelo pranje: Pomiješati po 40 grama listova i cvjetova stolisnika i kamilice i po 10 grama žalfije i lista koprive. Od dobijene čajne mješavine odvojiti 4 supene kašike i preliti litrom proključale vode. Kada se ljekovita čajna mješavina prohladi do temperature tijela, koristiti ga za ispiranje. Terapiju sprovoditi svakodnevno do poboljšanja stanja.
Kupka od hajdučke trave: U punu kadu vruće vode dodati 20 do 30 cvjetova hajdučice, ili prethodno skuvati ovu količinu cvjetova u 5 litara vode, pa dodati u kupku. U kadu se može sipati i 200 grama morske soli, koja izvlači so iz stolisnika i čini kupku još efikasnijom. Ljekovita kupka je više nego korisna u slučaju nervoze, depresije, jakog lupanja srca i reumatskih bolova.
Obloga za rane od hajdučke trave: Svježe istucane listove hajdučke trave možete koristiti kao obloge za rane nastale usljed udarca, uboda insekata, posjekotina…
Vino za bubrege od hajdučice: Dvije kašike cvjetova stolisnika kuvati 10 minuta u 0,5 litre bijelog vina. Svakog dana popiti po dvije kašike ove mješavine koja se pokazala kao odlično riješenje protiv slabog apetita, žučnih ,mokraćnih i bubrežnih kamenaca.
Hronični gastritis:
– pomiješati po 20g lista i cvijeta hajdučke trave, podubice, trave ive, majčine dušice i kamilice.
– pomiješati po 30g hajdučke trave i trave ive, i po 10g kima, kamilice, podubice i petrovca.
Obje mješavine pripremiti na sljedeći način: jednu kašiku mješavine preliti sa 100ml ključale vode, poklopiti, i mlako piti pola sata prije jela, tri puta dnevno.
Kamen u bubregu: Pomiješati po 20g lista hajdučke trave, breze i medveđeg grožđa (medvetke), kukuruznu svilu i peteljke od višanja. 3 kašike ove mješavine preliti sa ½ l ključale vode, poklopiti, ostaviti da odstoji cijelu noć, idućeg dana procijediti i piti umjesto vode.
Protiv gasova, bolova u stomaku, nadimanja, teške probave: Pomiješati po 25g cvijeta i lista hajdučke trave, kičice (gorčice), lincure, nane i komorača. Jednu kašiku ove mješavine preliti sa 100ml ključale vode, poklopiti, i mlako piti pola sata prije jela, tri puta dnevno.
Protiv zatvora: Pomiješati po 20g cvijeta hajdučke trave, kore krkovine, ploda sene, kamilice. 3 kašike ove mješavine preliti sa ½ l ključale vode, poklopiti, ostaviti da odstoji cijelu noć, idućeg dana procijediti i piti uveče.
Kamen u žuči: Pomiješati po 25g lista i cvijeta hajdučke trave, ruse (rosopasa), pelina, anisa, nane, ploda sene i smilja. Jednu kašiku mješavine preliti sa 200ml ključale vode, poklopiti, ostaviti 2-3 sata, procijediti i popiti poslije jela. Piti 3 puta na dan.
Čaj od nevena, koprive i stolisnika:U staklenu posudu staviti četiri prstohvata mješavine od 300 grama nevena i po 100 grama rastavića, hajdučke trave i koprive. Bilje preliti proključalom vodom, dobro zaklopiti i nakon petnaestak minuta procijediti. Stolisnik čaj piti preko dana umjesto vode, litar dnevno tokom mjesec dana, a zatim napraviti pauzu od trideset dana pa ponoviti cijelokupnu terapiju.
Za liječenje upale materice i jajnika: Pomiješatipo 3 kašike hajdučice i kantariona, po 2 kašike koprive, nevena, ivanjskog cveća, mljevenog oraha, majčine dušice, bosiljka i kamilice i po 1 kašiku matičnjaka i macine trave. Dobijena mješavina se prelije sa najmanje 600 mililitara do litar ključale vode, ostavi da odstoji poklopljeno dva sata, a zatim procijedi i pije tri puta po šolja, gutljaj po gutljaj. Čaj može da se zasladi, može da se pije topao i hladan, s tim što ako se pije topao izaziva znojenje. Da bi se postigao željeni efekat, čaj bi trebalo piti najmanje tri nedjelje, uz dodatno korišćenje kantarionovog ulja - tri puta dnevno po 30 kapi sa malo vode.
Čajna mešavina protiv bolnih i neredovnih menstruacija:
Hajdučka trava (Achillea millefolium) 100g
Virak (Alchemila vulgaris) 100g
Biljke pomiješajte, pa tri supene kašike smješe prelijte sa 600ml ključale vode. Promiješajte, poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procijedite i popijte u toku dana u manjim gutljajima. Čaj se pije sedam dana prije početka i za vrijeme trajanja ciklusa.
Bronhijalna astma: Pomiješati po 20g listova hajdučke trave (sporiša), podbela, miloduha (isopa), matičnjaka i cvijeta crnog sleza. Od ove mješavine svako jutro pripremite čaj za cijeli dan, koji morate piti umjesto vode. 3 kašike biljne mješavine prelijte sa ½ l ključale vode, poklopite, ostavite da odstoji 2h, procijedite i popijte.
Milena Đonković, farmaceut