Kupina raste kao veliki grm do čak 3m visine, s dugim i savijenim granama. Sve je na njoj bodljikavo; stabljika, grane, listovi pa čak i peteljke cveta.
Kupina raste kao veliki grm do čak 3m visine, s dugim i savijenim granama. Sve je na njoj bodljikavo; stabljika, grane, listovi pa čak i peteljke cveta.
Latinski naziv: Rubus fruticosus
Porodica: Ruža (Rosaceae)
Drugi nazivi: Crna jagoda, crna malina, divlja kupina, kupinjača, brestova ostruga.
Opis biljke: Kupina je višegodišnja biljka koja raste kao bodljikav grm. Listovi su perasto dijeljeni sastavljeni od 3-5 listića, po obodu su nazubljeni. Donja strana lista je svjetlija zbog mnogo dlaka. Duž glavnog nerva i lisne drške nalaze se bodlje. Cvjetovi su bijeli i ružičasti i na vrhu grančica obrazuju cvast. Plod je složen od mesnatih koštunica. Kad sazri, crne je boje i slatkog ukusa. Cvjeta početkom ljeta.
Stanište: Raste svuda po šikarama, na neplodnom zemljištu, na rubovima šuma, pa i u samim šumama.
Upotrebljivi djelovi biljke: Za lijek se u proljeće i jesen skuplja korijen, mladi listovi i izdanci u proljeće, cvjetovi za vrijeme cvjetanja, a plodovi kad su zeleni ili zreli.
Hemijski sastav: Listovi sadrže tanine, flavonoide, organske kisjeline. Plodovi sadrže šećer, pektine, tanine, organske kisjeline, karotin, vitamin C, vitamine grupe B, soli kalijuma.
Ljekovita svojstva kupine:
- jača imunitet
- poboljšava pamćenje i koncentraciju
- pomaže kod tegoba disajnih puteva
- spriječava i liječi bolesti srca i krvnih sudova
- pomaže radu probave i podstiče mršavljenje
- spriječava mnoge vrste raka
- podmlađuje kožu
- pomaže kod anemije
- prirodan lijek za giht i osteoporozu
- prirodna pomoć trudnicama i dojiljama
Kupina za trudnoću: Kupine kao prirodni izvor folne kiseline doprinose optimalnom razvoju fetusa i smanjuju rizik od malformacija. Vitamin C i antioksidansi pomažu ojačati imunitet majke, dok prisutni minerali održavaju zdravlje kostiju.
10 dobrih razloga za šaku kupina:
1.Kupine su čak deset puta bogatije antioksidansima nego paradajz ili brokula, što ih svrstava u top deset najzdravijih namirnica. Specifičan antioksidans kojeg sadrže - elagitanin, kojeg nema gotovo ni u jednoj drugoj namirnici pokazao se vrlo djelotvornim u borbi protiv raka.
2. Ove male bobice obiluju polifenolima koji pomažu tijelu u borbi sa slobodnim radikalima te spriječavaju bolesti srca i krvnih sudova.
3.Snažna ljubičasta boja kupina potiče od antocijana koji svojom snažnom antioksidativnom aktivnošću blagotvorno djeluje na zdravlje, posebno kardiovaskularnog sistema. Izuzetno je važna njegova uloga u prevenciji malignih bolesti.
4.Zahvaljujući visokom sadržaju prehrambenih vlakana, kupine značajno doprinose smanjenju rizika od dijabetesa, bolestima probavnog sistema poput divertikuloze, a utiču i na smanjenje suvišne tjelesne mase.
5. Sjemenke kupina, osim vlakana sadrže i visoki nivo elegične kisjeline. Taj snažni antioksidans na različite se načine bori protiv hroničnih bolesti.
6. Ovo moćno voće siromašno je kalorijama, ali itekako bogato vitaminima C, E, folnom kisjelinom te mineralima kalijumom, manganom i magnezijumom
7. Šaka kupina osigurava osam grama prehrambenih vlakana, s vodećim pektinom koji blagotvorno djeluje na sniženje holesterola.
8. Zahvaljujući nutritivnom sastavu, kupinama se pripisuje protivupalno, antibakterijsko djelovanje na funkcije krvnih sudova.
9. Kupini pripada vodeće mjesto među bobičastim voćem po količini fitoestrogena, supstance koja ima potencijalnu ulogu u prevenciji karcinoma dojki i cerviksa.
10. U kupinama se nalazi lutein, najvažnija prirodna supstanca za zdravlje ljudskog oka. Smanjuje rizik od degeneracije oka i spriječava razvoj očne mrene. Djeluje kao filter sunčanog svijetla, apsorbujući opasne UV zrake.
Primjena: Čaj od listova ili sok od bobica odlično djeluje protiv dijareje. Pomaže kod krvarenja iz želuca, upale crijeva, bijelog pranja. Pročišćava krv, povoljno djeluje na kožne bolesti, osipe i lišaje. Liječi promuklost, kašalj, temperaturu, hemoroide i bolesne krajnike. Stucani listovi se stavljaju kao oblozi na rane, osip i potkožne čireve. Svježi plodovi, prerađeni ili stavljeni u rakiju, pomažu nervoznim ljudima da brže zaspu. Izvrsna su hrana za poboljšanje krvne slike.
- Čaj: Jedna kašika isjeckanog lišća sa izdancima kuva se 3 minuta u 2-3 decilitra vode i ostavi poklopljeno 10-15 minuta da stoji. Tada se ocijedi, zasladi medom i toplo pije više puta dnevno. Za grgljanje nije potrebno zasladiti .
- Kupinovo vino:
Sastojci:
- 5 kg kupina
- 1,5 kg šećera
Priprema: Očišćene kupine stavite u veću, dublju posudu, dobro izgnječite, dodajte šećer, promiješajte, prekrijte gazom i stavite na hladno i tamno mjesto. Zbog vrenja koje slijedi preporučljivo je da smjese ima samo do tri četvrtine dubine posude. Poslije sedam do 10 dana, vino procijedite kroz gazu i vratite u posudu. Potom, poslije sedam dana pažljivo procijedite vino kroz gusto platno ili trostruku gazu, pretočite u litarske staklene flaše i povežite gazom (nikako ne stavljajte čep da boca ne bi pukla). Vino čuvajte na hladnom mjestu.
Za uredan ciklus:
Sastojci:
- 3 šake isjeckanog korijena kupine
- litar crvenog vina
Priprema: Korijen dodajte u vino i kuvajte na tihoj vatri dok ne provri polovina vina. Ohlađeno procijedite, tečnost naspite u staklene flaše i popijte tri puta dnevno po čašicu.
Protiv malokrvnosti:
Sastojci:
- 5 korijenova kupine
- 5 l vode
- kilogram meda
Priprema: Korijenje prelijte vodom, zagrijavajte na tihoj vatri, kad proključa kuvajte 15 minuta i sklonite s vatre. Poslije pola sata procijedite, dodajte med, promiješajte, stavite u flaše ili tegle i uzimajte više puta dnevno po tri-četiri kašike.
Sok od kupina se može pripremati na mnogo različitih načina: bez konzervansa, bez kuvanja, sirup od kupina koji se kasnije razređuje, kao i sok od divljih kupina. A ako želite naročito zdrav sok od kupina bez dodatka šećera ili konzervansa, to možete pripremiti vrlo jednostavno, pa ga možete konzumirati tokom zime. Biće vam potrebne samo svježe kupine, koje jednostavno izmiksate u blenderu i dobijenu smjesu sipate u manje plastične flaše i odmah stavite u zamrzivač. Kasnije, kada želite da ga koristite, dovoljno je par sati da se odledi i imaćete svjež sok od kupina i usred zime, koji možete zasladiti ili razblažiti po želji.
Sok od kupina i zdravlje:
Pored toga što jača imunitet, sok od kupina ima izrazito pozitivan uticaj na zdravlje. Posebno je dobro koristiti ga u slučaju malokrvnosti, te kod pojave povišenog lošeg holesterola, a istraživanja pokazuju i da pozitivno utiče na stanje srčanog mišića i krvnih sudova. Sok od kupina sadrži C vitamin, ali i gvožđe, kalcijum, magnezijum, te vitamine B kompleksa, kao i mnoge druge vitamine i minerale, pa je sasvim jasno zbog čega se smatra da ima izrazito pozitivan uticaj na zdravlje. Takođe, sok od kupina normalizuje krvni pritisak, a smatra se i odličnim prirodnim sredstvom za čišćenje organizma. Iako ne postoje podaci da ima negativan uticaj na bilo koje stanje, preporučuje se da ukoliko patite od nekih ozbiljnijih oboljenja, poput recimo dijabetesa, prije konzumiranja ovog soka potražite savjet stručnjaka koji je upoznat sa vašim zdravstvenim stanjem.
- Recept za sok od kupina:
1 kg voća, oko 750 gr šećera i 1 l vode.
Sok od kupina se priprema tako što se najprije voće probere, tako da bude potpuno zdravo, pospe šećerom i ostavi kratko da odstoji, dok ne počne da pušta sok. Zatim se voće stavi da prokuva na tihoj vatri 10ak minuta, izmiksa u blenderu ili izgnječi pasirkom za pire krompir i doda voda. Ovako pripremljen sok od kupina se kuva na tihoj vatri dok ne dostigne otprilike polovinu prvobitne količine. Na kraju je preporučljivo dodati 1 kesicu limuntusa, osim ukoliko nećete čuvati pripremljen sok od kupina u frižideru i uskoro ga konzumirati.
- Sirup od kupina recept:
1,5 kg svježih, zdravih plodova kupina, oko 1 kg šećera i 1 kesica limuntusa.
Voće operite i ostavite da se dobro ocijedi, pa prebacite u šerpu u kojoj ćete na tihoj vatri kuvati 10ak minuta. Nakon toga, kupine izgnječite, a možete i procijediti ako želite. Dodajte šećer i kuvajte na tihoj vatri, neprekidno miješajući, dok se šećer ne rastopi. Dodajte limuntus i izmiješajte, pa dobijeni sok prespite u čiste flaše. Kada se ohlade, odložite ih na hladno i tamno mjesto.
- Sok od kupina bez konzervansa:
U principu, sok od kupina se gotovo uvek priprema bez konzervansa, jer se priprema sa limuntursom koji je zamjena za konzervans.
- Sok od kupina bez kuvanja:
Jedini problem koji ovaj recept donosi, jeste što se sok od kupina bez kuvanja praktično priprema dva dana. Potrebna vam je osnovna količina od 1,5 kg zdravih plodova kupina, 1 l vode, šećera po ukusu ( oko 1 kg ) i 1 kesica limuntusa.
Operite voće, ocijedite i pospite limuntusom, pa ostavite da odstoji cio dan ( 24 h ). Sjutradan procijedite sok i dodajte šećer. Obično je mjera: koliko litara soka, toliko kilograma šećera, ali sve zavisi od vašeg ukusa. Ostaviti da odstoji još jedan dan, uz povremeno miješanje. Zatim sipajte u sterilisane flaše.
Sok od divljih kupina je takođe izuzetno ljekovit. Čak postoji mišljenje da je sok od divljih kupina znatno ljekovitiji od onog koji se priprema od pitomih kupina. Naravno, ako imate naročitu želju da berete sami divlje kupine, sok od divljih kupina možete pripremiti prema nekom od navedenih recepata.
- Marmelada od kupina:
Sastojci:
- kilogram kupina
- decilitar vode
- kilogram šećera
- kesica želatina
- 2-3 kašike šećera
- 3 pomorandže
- 200 g čokolade za kuvanje
Priprema: Kupine operite, dobro ocijedite, prelijte decilitrom vode i kuvajte na tihoj vatri desetak minuta. Prokuvane i malo ohlađene kupine propasirajte i vratite da se kuvaju. Dodajte narendanu koru i iscijeđen sok od pomorandži i neprekidno miješajući, postepeno sipajte kilogram šećera. Prije nego provri dodajte želatin pomiješan sa 2-3 kašike šećera. Kad počne da vri kašikom skidajte pjenu, kad pjena nestane dodajte izlomljenu čokoladu i dobro promiješajte. Oprane i osušene tegle zagrijte u rerni i u vruće sipajte vrelu marmeladu. Poklopce umočite u alkohol i odmah zatvoriti napunjene tegle.
- Brzi kolač od kupina:
Sastojci:
- 300 g suvog keksa
- 1/2 kg kupina
- pola decilitra + 4 kašike vode
- 100 g čokolade za kuvanje
- 150 g margarina
- šolja šećera
- puding od vanile
- decilitar mlijeka
- kesica šlaga
Priprema: Kupine malo prokuvajte u vodi, dodajte čokoladu, margarin i šećer i neprekidno miješajući kuvajte još dva-tri minuta na tihoj vatri. Dodajte puding razmućen s četiri kašike vode. Kada se fil zgusne sklonite sa ringle, ohladite i premažite keks poređan po dnu pleha. Kolač ukrasite šlagom umućenim s mlijekom.
Sastojci:
- 200g kupina
- 200ml mlijeka
- 100g šećera
- 200ml slatke pavlake za šlag
- 1 vanilin šećer
Priprema: Kupine oprati i usitniti u blenderu. Procijediti kroz gusto sito da se odstrane košpice. U smjesu od kupina dodati šećer i vanilin šećer, izmiksati dok se šećer ne otopi pa dodati mlijeko. Istući slatku pavlaku za šlag, ali ne previše. Dodati smjesi od kupina i sjediniti. Prije zamrzivača ili aparata za sladoled, smjesu staviti pola sata u frižider.
- Liker od kupina:
Sastojci:
- kilogram kupina
- kilogram šećera
- litar lozovače
Priprema: Kupine operite, osušite na krpi ili kuhinjskom papiru i u veću staklenu teglu naizmjenično ređajte kupine i šećer. Posudu zatvorite i stavite na sunčano mjesto dok se šećer ne otopi. U međuvremenu smjesu više puta promućkajte. Poslije mjesec dana dospite lozovaču, ponovo zatvorite i povremeno promućkajte. Poslije dva mjeseca liker procijedite kroz gazu, sipajte u flaše i čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
- Ulje sjemenki kupine:
Bogato linolnom (do 65%) te omega 3 (alfa-linolenskom) masnom kisjelinom (do 20%). Sadrži i visoki udio vitamina E, tokotrienole, karotenoide (uključujući lutein i zeaksantin), nešto vitamina K i elagične kiseline pa je bez obzira na vrlo visoki udio polinezasićenih masnih kisjelina relativno stabilno ulje. S obzirom na sastav masnih kisjelina i udio fitosterola odličan je izbor za njegu suve i dehidrirane te osjetljive i oštećene kože. Budući da posjeduje protivupalni efekat i bogato je antioksidansima u manjem udjelu se ulje sjemenki kupine može primijeniti i za njegu problematične kože s aknama. Pomaže kod hiperpigmentacija, a izvrstan je dodatak u mješavinama i emulzijama za njegu zrele kože.
Ako niste znali, kupine mogu da pomognu i kod odvikavanja od pušenja. Naberite sami, ili nabavite na pijaci, mlade izdanke, skoro pupoljke, i žvaćite ih. Oni koji su probali kažu da im je nakon toga cigareta imala grozan ukus.
Milena Đonković, farmaceut