Dokazano je da neven stimuliše stvaranje novih ćelija u površinskim slojevima kože i da dovodi do zarastanja rana! Slijedi priča o nevenu...
Dokazano je da neven stimuliše stvaranje novih ćelija u površinskim slojevima kože i da dovodi do zarastanja rana! Slijedi priča o nevenu...
Latinski naziv: Calendula officinalis
Porodica: Asteraceae ( Glavočike)
Drugi nazivi: bilek, ognjac, zimorod, žutelj
Opis biljke: Neven je jednogodišnja (rijetko dvogodišnja) zeljasta biljka koja izraste 30-70 cm visine. Stablo nevena je uspravno, uglasto sa kratkim internodijama, u donjem dijelu jako razgranato i maljavo. Listovi si naizmjenično raspoređeni, svijetlozeleni, maljavi. Oblik listova se razlikuje u zavisnosti od njihovog položaja, gornji su duguljasti ili kopljasti i sjedeći, srednji su obrnuto jajasti i obuhvataju stablo, a donji se postepeno sužavaju u kratku krilatu dršku. Cvjetovi su sakupljeni u glavičaste, krupne cvasti (2-7 cm) tamno žute do narandžaste boje. Periferiju cvasti grade jezičasti cvjetovi naslagani u 2-3 reda, a središnji dio cjevasti cvjetovi. Omotač cvasti grade uzani, zeleni, ljepljivi i dlakama pokriveni listići.
Plod je ahenija braon boje, po površini bodljikava, većinom zakrivljena i lađaste forme. Ima dubok vretenast korijen. Cijela biljka ima specifičan, aromatičan miris, ukus cvjetova je gorak, a listovi slatkasto-gorki. Cvjeta od maja pa do prvih mrazeva.
Stanište: Kao omiljeno cvijeće sadi se po vrtovima i vinogradima, a kao divlji raste na livadama oko naselja.
Ljekoviti dio biljke: Bere se cvijet, koji je žute do narandžaste boje, i to tokom cijele godinu. Za lijek se, za vrijeme cvjetanja skupljaju listovi, a cvijetne glavice dok se još nisu rascvjetale. Najčešće se upotrebljava cvijet, a rjedje vrhovi biljke sa cvjetovima. Treba brati jarko narandžaste, debele cvjetove, a ne blijede i tanke. Moraju se brzo sušiti na promaji, da bi sačuvali prirodnu boju. Latice imaju najveću vrednost.
Hemijski sastav: Cvijet nevena sadrži 2-4% saponozida (kalendulozid), min. 0,4% flavonoida, triterpenske alkohole i druge terpenoide, poliacetilene, polisaharide, etarsko ulje, gorke sastojke, karotenoide, kalendulin.
Upotreba: Biljka je baktericidna, i služi kao antibiotik. Aktivni sastojci nevena djeluju protivupalno, antiseptično, ublažavaju grčeve, djeluju na zaustavljanje krvarenja, ubrzavaju zarastanje rana, polisaharidi deluju imunostimulirajuće. Cvjetovi nevena su žute boje zbog prisustva karotenoida, koji se u organizmu prevode u vitamin A. Vitamin A je antioksidans, koji spriječava oštećenja ćelija, a često se primjenjuje i za očuvanje vida i poboljšanje funkcija oka.
Upotrebljava se za unutrašnje i spoljašnje liječenje raznih bolesti i stanja. Za spoljašnju upotrebu: za gnojne rane i posjekotine, kraste i osipe, otečene žlijezde, kostobolju, pomaže u liječenju psorijaze, kod čireva, opekotina, promrzlina, upale vena. Neven se koristi u lečenju zatvora, žutice, bolesti želuca i crijeva, a naročito čireva u želucu i crijevima. Diuretik je, sredstvo za pospješivanje znojenja i stolice, reguliše menstruaciju, upotrebljava se kod nervnih bolesti.
Dokazano je da neven stimuliše stvaranje novih ćelija u površinskim slojevima kože i da dovodi do zarastanja rana. Neven stimuliše zarastanje gnojnih rana. Neven djeluje i kao blag sedativ, pa se primjenjuje za umirenje, kod nesanice, nervoze i napetosti. Neven često ulazi u sastav masti, krema, gelova, vaginaleta i čepića, gdje stimuliše brže zarastanje kože i sluzokože i smiruje upale i infekcije. Zahvaljujući blagom estrogenskom dejstvu potpomaže uspostavljanje regularnog menstrualnog ciklusa i smanjenje menstrualnih bolova, a koristi se i za smanjenje simptoma koji se javljaju u klimaksu.
Čaj: Unutrašnja upotreba: Jednu do dvije kafene kašike cvijeta nevena preliti šoljom (200ml) ključale vode. Sud poklopiti, ostaviti da stoji 10-15 min, a zatim čaj procijediti. Piti 3 puta dnevno po šolju nezaslađenog čaja.
Spoljašnja upotreba : Dvije kašike cvijeta nevena preliti sa pola litra ključale vode. Sud poklopiti, ostaviti da stoji 10-15 min, a zatim čaj procijediti.
Kupka: Za jednu kupku upotrijebiti dvije pune pregršti svježeg ili 100g osušenog nevena.
Ispiranje: Na pola litre vode ide puna velika kašika nevena.
Mast od nevena: Svjež neven – stabljiku, list i cvijet oprati, kad se iscijedi voda, biljku sitno isjeckati nožem. Dvije pune šake ovako isjeckane biljke umiješati u 500 g masnoće (može margarina) koja se prethodno istopi. Miješati drvenom kašikom, a zatim skloniti sa vatre i ostaviti poklopljeno 12 sati, nakon čega treba ponovo podgrijati i procijediti kroz gazu u staklenu teglu. Ovu mast čuvati u frižideru. ( na dnu tegle se taloži zelenkasta tečnost, koju treba baciti).
Svježi sok: listove, stabljike i cvjetove oprati i još vlažne iscijediti u sokovniku.
Nevenovo ulje (protiv rana, lišajeva, ekcema, impetiga, hemoroida, opekotina, gnojnih čireva i gljivičnih oboljenja kože):
Po suvom vremenu ubrati cvjetove nevena (birati one najkrupnije i intenzivno narandžaste boje). Prosušiti ih na čistoj tkanini ili papiru, u tankom sloju, na promajnom mjestu dva do tri dana. Nakon toga jednu čistu i potpuno suvu teglu rastresito napuniti ovim cvjetovima i naliti hladnocijedjenim maslinovim, susamovim ili bundevinim uljem. Dobro zatvoriti i držati na sunčanom mjestu 4 do 5 nedelja. Nakon toga, ulje procijediti kroz sterilnu gazu i čuvati u čistoj i suvoj staklenoj boci, na tamnom i hladnom mjestu.
Čajna mješavina za čišćenje organizma:
Neven (Calendula officinalis) 20g
Maslačak (Taraxacum officinale) 20g
Rastavić (Equisetum arvense) 20g
Breza (Betula alba) 10g
Jagorčevina (Primula officinalis) 10g
Nana (Mentha piperita) 10g
Morač (Foeniculum vulgare) 10g
Sve biljke pomiješati . 4 supene kašike smjese preliti sa 750 ml ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti 1 sat. Procijediti i piti po jednu šolju ujutru, u podne i uveče, po želji zaslađeno medom. Ovaj čaj je preporučljivo piti 2 puta godišnje u proljeće i na jesen u trajanju od mjesec dana.
Čajna mješavina protiv nazeba:
Zova (Sambucus nigra) 20g
Lipa (Tillia cordata) 20g
Neven (Calendula officinalis) 20g
Majčina dušica (Thymus serpyllum) 20g
Šipurak (Rosa canina) 20 g
Sve biljke pomiješati. Jednu supenu kašiku smjese preliti šoljom ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti 15 minuta. Piti toplo i po želji zaslađeno medom.
Čajna mješavina protiv bolnih menstruacija:
Odoljen (Valeriana officinalis) 20g
Kamilica (Matricaria chamomilla) 20g
Neven (Calendula officinalis) 20g
Papreni lisac (Polygonum hydropiper) 20g
Mrtva kopriva (Laminium album) 10g
Virak (Alchemila vulgaris) 10g
Sve biljke pomiješati, pa 3 supene kašike smjese preliti sa pola litra ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti pola sata. Procijediti i piti. Najbolje je početi sa ovim tretmanom desetak dana pred početak menstruacije ili tokom čitavog mjeseca.
Čajna mješavina protiv povišenog holesterola i zakrčenih krvnih sudova:
Glog (Crataegus oxyacantha) 20 g
Neven (Calendula officinalis) 20g
Resnik (Eupatorium canabinum) 20g
Maslačak (Taraxacum officinale) 20g
Trnjina (Prunus spinosa) 20g
Sve biljke pomiješati, pa 3 supene kašike smjese preliti sa pola litra ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti sat vremena. Procijediti i piti u toku dana.
Melem protiv proširenih vena:
Zagrijati pola kilograma svinjske masti na tihoj vatri. Kada se potpuno istopi, dodati dvije šake svježih cvjetova nevena i šaku isušenih zelenih, bodljikavih ljuski od divljeg kestena. Pustiti da zapjeni , skinuti sa šporeta i miješati 5 minuta. Poklopiti i ostaviti na hladnom mjestu 24 sata. Nakon toga polako zagrijavati uz stalno miješanje dok se potpuno ne istopi. Procijediti kroz sterilnu gazu i sipati u čistu i suvu teglicu. Čuvati na tamnom i suvom mjestu. Vene mazati melemom svako veče.
Neven ne koristimo kod alergija na maslačak, kamilicu, ehinaceu i druge biljke iz familije glavočika, jer postoji povećana vjerovatnoća alergije na neven. Savjetuje se obazriva upotreba.
Milena Đonković, farmaceut