23
Sat, Nov

Herbarijum

Ime je dobio po latinskim riječima ros (rosa) i marinus (more), u prevodu "morska rosa", budući da na njegov rast  povoljno utiče morski povjetarac koji prenosi vlagu.

Ime je dobio po latinskim riječima ros (rosa) i marinus (more), u prevodu "morska rosa", budući da na njegov rast  povoljno utiče morski povjetarac koji prenosi vlagu.

cvijet ruzmarinagrancice ruzmarinaStari narodi su bili dobro upoznati s ovom biljkom, koju je pratio glas da poboljšava pamćenje, pa su je grčki studenti stavljali na glavu kada su pripremali ispite.

Opis biljke: Ruzmarin je gust, razgranat, trajan, zimzelen, mediteranski grm. Obično je 1– 2 metra visok, sa mnogo bočnih ogranaka u vidu grančica. Počinje cvjetati u februaru. Cvjetići su lijepe modre ili ljubičastoplave boje sa različitim nijansama sve do bijele. Smješteni su između listova koji su naspramni, uski s gornje strane tamnozeleni, a sa donje sivi od dlačica i žlijezda sa eterskim uljem. Za drogu se najčešće prikuplja list (Folium Rosmarini). Za domaću upotrebu i čaj od ruzmarina, najbolje je odsijecati bočne grančice u dužini 15 do 20 cm, s cvjetovima ili bez njih. Ovako odsječene grančice treba vezati u snopiće i sušiti na promaji i u hladu. Kada se snopić osuši, treba ga razvezati i s grančica svući osušene listiće. Listiće je najbolje čuvati u dobro zatvorenim posudama. Mogu se samljeti u fini prah koji takođe, treba čuvati u zatvorenoj posudi kao i ostale začine. Ovako pripremljena droga ima intenzivan, aromatičan miris od kamfora i cineola, ukus je ljut, pomalo opor i aromatičan. Preporučuje se, zbog ovih osobina, svjež ili osušen, upotrebljavati kao začin. Destilacijom vodenom parom dobija se iz listova eterično ulje ruzmarina svijetložute boje.ruzmarin

Latinski naziv: Rosmarinus officinalis
Porodica: Lamiaceae – Usnatice
Drugi nazivi: ruzmarin, rozmarin, zimorad, žmurod.

Stanište: Nalazi se na osunčanim i kamenitim stranama obalnog područja , a kao ukrasna biljka uzgaja se po vrtovima, parkovima. Osjetljiv je na mraz te ga je potrebno zaštititi.

Osnovni hemijski sastojci: Sastoji se od kamfora, borneola, pinena, kamfena, cineola i izobornilacetata. Biljka sadrži tanina, saponina i nekih drugih materija.
Svojstva biljke: Droga djeluje kao izraziti holagog i holeretik. Holecistokinetik. Osim toga,  emenagog, hipertenzer, stomahik, antireumatik, sredstvo protiv kostobolje i reumatizma.
Indikacije: Oboljenja jetre, insuficijencija i začepljenje, insuficijencija žuči, ciroza jetre, holecistitisi i holelitijaza. Dismenoreje, astma, bronhitis hronični, gripa, kolitis i dijareja. Hipotenzija. Atonična dispepsija. Reumatizam i kostobolja. Migrene. Čaj od ruzmarina je preporučljiv pacijentima sa bolesnom jetrom. Eterično ulje ruzmarina jedan je od sastojaka Hepatal kapi koji koriste pacijenti sa bolesnom jetrom i osobe sa slabim imunim sistemom.

ruzmarin cvijetRECEPTI

Čaj od ruzmarina: Kafenu kašiku droge preliti s 2 decilitra ključale vode. Poklopiti i nakon 15 minuta procijediti. Piti neposredno prije ili poslije svakoga jela kod navedenih oboljenja jetre. Čaj od ruzmarina nema naročito prijatan ukus ali nije gorak kao recimo čaj od pelina ili hajdučke trave.
U većim količinama ruzmarin moze biti toksičan, tako da se ne smiju prekoračiti propisane doze.
U narodu je poznato da čaj ili vino od ruzmarina šire krvne sudove i time podstiču cirkulaciju kod muškaraca.
Vino od ruzmarina: Ako niste raspoloženi, ujutru se budite umorniji nego što ste bili kada ste otišli na spavanje, tokom dana ste tromi i pospani, pri tom imate nizak krvni pritisak, dobro će vam doći vino od ruzmarina.
Priprema: Jednu šaku listova ruzmarina umiješati u 1 litar kvalitetnog vina (najbolje domaće crno). Mješavinu čuvati u staklenoj flaši sedam dana i svakoga dana 2-3 puta dobro promućkati. Osmi dan procijediti i piti svakodnevno po jednu rakijsku čašicu, ujutru prije doručka i jednu popodne prije ručka.
Vino od ruzmarina protiv upale bubrega: 2 kašike ruzmarinovog lišća kuvajte 10-12 minuta u 8 dl vode i 3 dl bijelog vina, ohladite, procijedite i pijte po 2 šolje dnevno.

Ljekovita kapljica za liječenje reume, gihta i upale zglobova: Dvije kašike ruzmarinovog lišća i cvijeta potopite u 1 litar bjelog vina, ostavite da odstoji 7 dana , procijedite i pijte dnevno po jednu čašicu ujutru prije svega.
Kupka od ruzmarina: Korisna je u jutarnjim satima jer razbuđuje i osvježava. Ne treba je koristiti u večernjim satima jer može rastjerati san. Za ovu kupku dobro će poslužiti ekstrakt ruzmarina. Može se nabaviti i u vidu ruzmarinove soli za kupanje.

ruzmarin uljeRuzmarinovo ulje: Smatra se da ovo ulje podiže energiju te stimuliše i suzbija prekomjerno znojenje. Odličan je lijek za želudac i živce te pomaže u liječenju glavobolje. Koristi se u losionima za kosu ne samo zbog ugodnog mirisa, već i zbog stimulisanja korijena kose i spriječavanja preuranjene ćelavosti. Za podsticanje rasta kose trebalo bi nekoliko kapi ulja umasirati u tjeme, a zatim isprati. Mješavina sušenog lišća i cvjetova ruzmarina i boraksa je jedno od najboljih sredstava za pranje kose i prevenciju peruti. Ruzmarin pomaže kod reumatizma, a primjenjuje se tako da se njime masiraju oboljeli dijelovi tijela, nakon čega ih treba omotati pamučnom tkaninom. Ukoliko patite od bolesti želuca i crijeva, preporučuje vam se uzimanje 3 kapi ulja na kocki šećera ili u kašičici vode. Esencijalno ulje ruzmarina koristi se u aromaterapiji za povećanje koncentracije, pamćenja i opuštanje od stresa.

Masaža uljem: U 0,5 l maslinovog ulja stavite po šaku usitnjenih listova ruzmarina, žalfije i oraha. Sipajte u flašu i ostavite na sunčanom mjestu četiri nedjelje, uz povremeno mućkanje. Nakon toga procijedite i čuvajte u frižideru. Uljem možete da masirate tijelo ili kožu glave, ostavite da djeluje sat, pa se nakon toga istuširajte i operite kosu.

    Čajna mješavina za bolje pamćenje:

•    Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) 30g
•    Maslačak (Taraxacum officinale) 30g
•    Žalfija (Salvia officinalis) 20g    
•    Bosiljak (Ocymum bassilicum) 20g
Sve biljke pomiješati pa tri kafene kašike preliti sa pola litra ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procijediti i popiti u toku dana. Odlični rezultati postižu se kombinovanjem ovog čaja sa ekstraktom ginka (Ginko biloba). Preporučene doze su do 250mg dnevno.

ulje ruzmarin    Antioksidantna mješavina za usporavanje starenja:

•    Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) 40g
•    Majčina dušica (Thymus serpillium) 30g
•    Divlji kesten (Aesculus hippocastanum) cvet 30g
•    Žalfija (Salvia officinalis) 20g
•    Matičnjak (Melissa officinalis) 20g
Sve biljke pomiješati, pa tri supene kašike preliti sa 750ml ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procijediti i popiti u toku dana.

    Čajna mješavina protiv angine pektoris:

•    Matičnjak (Melissa officinalis) 30g
•    Odoljen (Valeriana officinalis) 20g
•    Glog (Crataegus oxyachanta) 20g
•    Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) 15g
•    Angelika (Angelica arhangelica) 15g
Sve biljke pomiješati pa tri kafene kašike preliti sa pola litra ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procijediti i popiti u toku dana.

    Čajna mješavina protiv artritisa:

•    Vrbova kora (Salix alba) 30g
•    Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) 30g
•    Maslina list (Olea europea) 30g
•    Kopriva (Urtica dioica) 10g
Sve biljke pomiješati pa tri supene kašike preliti sa 750ml ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procijediti i popiti u toku dana.

    Ulje kao začin od ruzmarina:

•    1 grančica ruzmarina
•    1 grančica majčine dušice
•    4 češnja bijelog luka
•    malo peršunovog lista
•    1/2 l maslinovog ulja
•    10 zrna bibera

U staklenu flašu stavite sve sastojke i zalijte maslinovim uljem, dobro protresite i ostavite na tamno mjesto da odstoji 20 dana. Začinsko ulje je jako ukusno i zdravo.

ruzmarin cvjetoviČaj za apetit od ruzmarina: Jedna supena kašika lišća od ruzmarina prelije se čašom prokuvane vode, pije se 4 puta dnevno prije obroka.
Čaj za ispiranje kod bijelog pranja: Pomiješajte 20 g ruzmarina, kadulje i koprive. 5 kašika ove smjese prelijte sa litrom tek prokuvane vode, ostavite da stoji 3 sata zatim se ispirajte, istovremeno pijte čaj.
Čaj pripremite na sljedeći način: Pomiješajte 30 grama ruzmarina, kadulje, stolisnika i koprive. 5 kašika ove smjese prelijte sa litrom tek prokuvane vode procijedite poslije 2 sata i pijte pola ujutru pola naveče.

Za Jako Srce - jačanje srca i cirkulacije: Jednu kafenu kašičicu listova ruzmarina kratko prokuvajte u 2 dl vode, pijte nezaslađeno dva puta dnevno po jednu šolju.

Protiv groznice - oporavak od reumatske groznice: Na 2 dl prokuvane vode dodajte mali kašičicu meda, 12 sitno izdrobljenih listova ruzmarina i sok od 1 limuna, ostavite da odstoji 1 dan pa pijte po 1 dl ujutru  i uveče.

ruzmarin ilustracija    Ruzmarin u alkoholu - kod otečenih i bolnih nogu

Pomiješajte 30 grama sitno sjeckanog svježeg ruzmarina, jedan limun sa korom sjeckan na kockice, 2 pločice kamfora, 300 ml 96 % alkohola, sipajte u flašu to dobro zatvorite pa ostavite na sunčanom mjestu 48 sati procijedite i dodajte još 300ml alkohola. Masirajte bolna mjesta ovom tečnosti.

Važna napomena: Ruzmarin u predoziranim količinama izaziva tromost i proliv.

    Primjena u ishrani:
Najpogodniji i najzdraviji je kao začin za jagnjeća i jareća pečenja, mada se koristi i za pečenja od piletine, zečetine i govedine, ali i kao dodatak u spremanju kobasica. Za začin, koristi se u kombinaciji sa bijelim lukom, lavandom, peršunom, lovorom i bosiljkom. U ishrani se, pored začina za jelo, koristi kao začin za vino i za spremanje  čaja.
Zbog sedativnog dejstva savjetuje se oprez u toku trudnoće. Interesantno je da ruzmarin ima antikancerogeno dejstvo kada se koristi kao začin za pečeno meso.

ruzmarin u cvatu    Ruzmarin u rakiji:
Sastojci:
•    1 grančica (10g) ruzmarina
•    1l rakije lozovače
Priprema: Stavite ruzmarin u rakiju i neka stoji 10 dana na suncu. Neka ruzmarin ostane u rakiji dok god ima unutra rakije, što duže stoji to bolje (za masažu i obloge). Pomaže kod reume, masažom bolnih mjesta 2 do 3 puta na dan po 15 min. Kod iščašenja i udaraca, oblozima: namoči se gaza rakijom i stavi se na udareno ili iščašeno mjesto. Podstiče cirkulaciju te pomaže kod grčeva nogu.

Milena Đonković

Nemate pravo da postavite komentar