06
Mon, May

Zanimljivosti

U kineskoj pokrajini Unutrašnja Mongolija čitav jedan grad, sagrađen za više od milion stanovnika, gotovo je prazan.

U kineskoj pokrajini Unutrašnja Mongolija čitav jedan grad, sagrađen za više od milion stanovnika, gotovo je prazan.

NOVI ORDOSNOVI ORDOS2Ordos je rodno mjesto Džingis Kana i vjekovima je bilo tradicionalno mongolsko naselje sa nekoliko hiljada ljudi. Na tom mjestu nikao je grad sa blokovima višespratnica, javnim zgradama, prostranim trgovima i upečatljivim spomenicima. Jedino što se nije značajno promijenilo je - broj stanovnika.

Ogromni kip moćnog ratnika Džingis Kana uzdiže se na Džingis Kanovom trgu u Novom Ordosu. Trg je prostran i po sniježnoj izmaglici se ne može cio ni sagledati, a okružen je visokim, impozantnim zgradama.

NOVI ORDOS3Na centru trga se propinju dva džinovska konja iz mongolskih stepa, spomenik koji baca u zasjenak čak i samog Kana, i još više ističu pustoš mjesta, poznatog kao najveći kineski grad duhova.

NOVI ORDOS4Većina zgrada u Novom Ordosu prazna je i nenamještena, a blokovi ekspresno sagrađenih zgrada puni su neprodatih stanova.

Priča je počela prije 20 godina, sa velikim projektom eksploatacije uglja u Mongoliji. Privatne rudarske kompanije pohrlile su u monglsku stepu, otvarajući velike rudnike i površinske kopove. Seljaci su prodavali zemlju rudnicima i preko noći postajali bogati. Radna mjesta su se otvarala, a niz drum su odlazila teretna vozila prepuna uglja.

 

Novac je priticao, a gradić Ordos je doživljavao procvat. Gradske vlasti su riješile da ne budu sitničave. NOVI ORDOS5NOVI ORDOS6Napravljeni su planovi za izgradnju ogromnog novog grada za nekoliko stotina hiljada staniovnika, sa Džingis Kanovim trgom u centru. Deset godina kasnije, Novi Ordos je uglavnom prazan.

U gradu predviđenom za preko milion stanovnika živi oko petine tog broja, a slabo građeni javni objekti zvrje prazni i urušavaju se.

Grad izgrađen na ledini, u neprijatnoj i oštroj Mongolskoj klimi, poznatoj po ogromnim temperaturnim razlikama i neumoljivim vjetrovima, nikada nije uspio da privuče planirani broj stanovnika, upkos brojnim pogodnostima koje se doseljenicima nude.

Ordos je samo najspektakularniji primjer novog kineskog fenomena - gradova duhova. Sve su brojniji slučajevi mjesta sa neprodatim stanovima i poslovnim prostorom koji nema ko da iznajmi.

Kinezi tek u proteklih 25 godina uopšte imaju mogućnost da kupuju nekretnine i da trguju njima, ali na Zapadu mnogi tvrde da je kineskom građevinskom bumu došao kraj i da je mjehur od sapunice tamošnjeg tržišta nekretnina već počeo da puca.

Sami Kinezi na stvar geldaju opuštenije: vjeruju da će državnom rukovodstvu poći za rukom da sa ovom pojavom planski izađe na kraj, a uzdaju se i u ogromni rezervoar radne snage koja postojano pritiče iz unutrašnjosti u gradove, u potrazi za poslom i životnim prostorom.

Nemate pravo da postavite komentar