Naziv Prokletija, ovog jedinstveno divljeg i gotovo sasvim neistraženog planinskog područja Evrope, opisuje divljinu ovih planina i težak život onih koji žive u njihovoj blizini...
Naziv Prokletija, ovog jedinstveno divljeg i gotovo sasvim neistraženog planinskog područja Evrope, opisuje divljinu ovih planina i težak život onih koji žive u njihovoj blizini...
Planinski gorostasni masivi Prokletija, ukupne dužine od oko 650 km i površine od oko 3500 m2, se pružaju na području tri države – Crne Gore, Srbije /dio Kosova i Metohije/ i Albanije.
Zapravo, nesvakidašnji planinski greben Prokletija, bogat kristalno-čistim planinskim rekama i jezerima, čini prirodnu granicu izmedju ove tri zemlje.
Prokletije se prostiru od Skadarskog jezera na zapadu, Komova i Mokre planine na severu, Metohijske doline na istoku i reke Drim na jugu.
Prokletije, koje u Srbiji obuhvataju 95.999,60 hektara su predložene za Nacionalni Park i imaju kategoriju prirodnog dobra od izuzetnog značaja. Najviši vrhovi Prokletija se nalaze u albanskom delu ovog ogromnog planinskog vijenca.
Naziv Prokletija, ovog jedinstveno divljeg i gotovo sasvim neistraženog planinskog područja Evrope, opisuje divljinu ovih planina i težak život onih koji žive u njihovoj blizini i potvrdjuje njegove odlike – izrazito strme krečnjacke litice Prokletije čine jedno od najznačajnijih kraških područja Evrope i najnepristupačnijih planinskih predjela na Balkanu.
Srpski naziv Prokletija u srednjem vijeku je bio Prudi.
Većina veličanstvenih vrhova Prokletija u Srbiji je viša od 2400 metara nadmorske visine, medju kojima su Marjaš /2530 m/, Žuti kamen /2522 m/, Karanfil /2480 m/, Starac /2426 m/. Medju najljepšim i gotovo sasvim nepristupačnim planinskim vrhovima Prokletija u Albaniji su Maja Popluks /2569 m, Pop-Lukin vrh/, Maja Jezerce /2694 m, Jezerski Vrh/, Maja Hekurave /2625 m/, Majet e Zabores /čijih deset planinskih vrhova nadvisuje 2400 metara/, Maja Briaset /2567 m, Brijač/, Maja Shnikut /2554 m, Nikački Vrh/, Maja Radohines/2570 m/ Radoinjski vrh, Maja Livades /2496 m/ i Maja Malisores /2490 m, Malisorski Vrh/. Prokletije su planinski sistem Evrope sa najvecim brojem glečera/lednika koji su svuda ostavili svoje oštre tragove.
Okolinu obogaćuju prelijepe rječne doline iznad kojih ponosno dominiraju surovi planinski venci Prokletija.
Prokletije i Šar-planina su predložene za Balkanski Mirovni Projekat. Najviši vrh Prokletija u Srbiji je Djeravica /2656 m/, što je najviši planinski vrh Srbije.
http://putokaz.me/planinarske-ture/1295-planinski-gorostasi-planine-prokletije#sigFreeId011dc32129