18
Thu, Jul

Izvještaji sa akcija

Alpinisti Savić Glendža, član našeg kluba i Neno Kaluđerovic član PK Kapetan Angel sa Cetinja popeli su u subotu 21.septembra Maja e Hekurit (Gvozdeni vrh) visok 1999 mnv.

Alpinisti Savić Glendža, član našeg kluba i Neno Kaluđerovic član PK Kapetan Angel sa Cetinja popeli su u subotu 21.septembra Maja e Hekurit (Gvozdeni vrh) visok 1999 mnv.

Savic Glendza i Neno Kaludjerovic

Maja e Hekurit

Ovo je po našim saznanjima drugi uspon na ovaj tehnički zahtjevni vrh. Naime, prije četrdesetak godina ovaj vrh koji je dostupan samo alpinističkim usponom, popeo je čuveni pionir uspona na prokletijske vrhove Branko Kotlajić sa svojim partnerom i od tada nema zvaničnih informacija o usponu na ovaj vrh koji je pozicioniran sjeverno, u vijencu Karanfila, ispod Sjevernog vrha a iznad prelijepe doline Grbaja. Uspon je izveden istočnom stijenom (smjerom), naravno tradicionalnom stilom penjanja. Sami uspon je trajao nešto oko pet sati dok je spuštanje trajalo upola kraće vrijeme.

Ovo je još jedan u nizu uspjeha članova našeg kluba. Uskoro ćemo objaviti detaljan izvještaj o usponu.

Visokogorci CG

 

Nemate pravo da postavite komentar