22
Fri, Nov

Aktuelno

U unutrašnjem dijelu Kotorskog zaliva u prilici smo da se sretnemo sa većim brojem meduza iz roda Cotylorhiza, potvrđuju u Institutu za biologiju mora, prenosi portal Radio Jadran.

U unutrašnjem dijelu Kotorskog zaliva u prilici smo da se sretnemo sa većim brojem meduza iz roda Cotylorhiza, potvrđuju u Institutu za biologiju mora, prenosi portal Radio Jadran.

MeduzaMeduza2Kako se navodi, to je žućkasta meduza sa plavim ili modrim tačkama sa donje strane njenog zvona. Na ovu pojavu posljednjih dana ukazivali su Radiju Jadran i kupači u Topaljnskom zalivu.

“Radi se o uobičajenoj vrsti meduze u Mediteranskom moru. U većem broju meduze se mogu javiti upravo u zatvorenim, odnosno poluzatvorenim obalnim područjima zbog slabijeg strujanja morske vode. Najčešće su dimenzija manjih od 17 centimetara, ali pojedine jedinke mogu dostići i veličinu od 35 centimetara prečnika zvona”, objašnjavaju iz Instituta za biologiju mora.

Druga vrsta je Rhizostoma pulmo, odnosno u slobodnom prevodu morska pluća, najveća mediteranska meduza, prosječna veličina zvona je 50 centimetara, bijele boje sa plavo ljubičastim obodom.

“Imamo dojave da se može vidjeti u većem broju u mjestu Ljuta, a primjećeno je jato meduza od nekoliko desetina jedinki na otvorenom moru, duž ulcinjske Velike plaže. Prema literaturnim podacima, njihove žarne ćelije, u slučaju kontakta, mogu izazvati vrlo slabu reakciju na koži ili čak i ne izazivaju reakciju. Stoga se za njih često kaže da su bezopasne”, kažu iz Instituta.

Objašnjavaju da su visoke temperature jedan od uzroka pojave i velike brojnosti ovih organizama može u ranom periodu razvoja, razvoja meduze iz njenog, za dno pričvršćenog oblika. Navodi se da su ove godine temperature mora jako visoke i da više od mjesec nismo imali nikakve promjene vremenskih uslova, kišu ili vjetar.

“Meduze su vrlo osjetljiva grupa organizama, te svaka vremenska promjena može uticati na njihovo povlačenje u dublje slojeve ili na povećanje smrtnosti ovih vrsta. Njihovo prisustvo može potrajati i do kraja ljeta, lokalno mogu nestati i ranije”, objasnili su iz Instituta.

Portal Radio Jadran

Nemate pravo da postavite komentar