Visoko u Švajcarskim Alpima, na visini od 3.571 metara, nalazi se najviša izgrađena konstrukcija na svijetu, podignuta davne 1937. godine.
Visoko u Švajcarskim Alpima, na visini od 3.571 metara, nalazi se najviša izgrađena konstrukcija na svijetu, podignuta davne 1937. godine.
U pitanju je čuvena Sfinga opservatorija na vrhu Jungfarujoch. Ova građevina smatra se vrhom Evrope, ali je i omiljeno stecište ljubitelja avanturističkih putovanja.
Prije 15 godina UNESCO je ovaj kraj proglasio svjetskom kulturnom baštinom i ovo je bio prvi primjer da je neki krajolik Alpa dobio ovakav značaj i priznanje. Sfinga opservatorija je mjesto okupljanja naučnika, ali i velikog broja turista koji uživaju u panoramama sa vidikovca platforme opservatorije.
Brojne terase oko nje omogućuju fascinantan pogled od 360 stepeni, a možda najveću zabavu turistima, ipak, predstavlja put do ove alpske Sfinge.
U podnožju planine, tačnije, u njenom tunelu, nalazi se lift koji vodi turiste direktno do same opservatorije. Na prizemlju je i ulaz u ledenu pećinu, takođe atraktivnu turistima, tako da svako ko krene put Sfinge uživa u čarima nekoliko alpskih atrakcija.
Malo je poznato da na ovom mjestu nastaju brojna i vrlo važna otkrića iz oblasti meteorologije, fizike, astronomije, a najviše projekti koji umnogome doprinose borbi za očuvanje životne sredine.
Prostor opservatorije namijenjen naučnicima obuhvata dvije laboratorije, meteorološku stanicu, dvije terase namijenjene sprovođenju eksperimenata, astronomsku i meteorološku kupolu. U okviru opservatorije nalazi se i kolosalni teleskop prečnika 76 cm. Do podnožja planine vodi sto godina stara pruga na čijem se kraju nalazi železnička Jungfraujoch stanica, sa titulom najviše u Evropi (3.454 m).
Ledena pećina izdubljena je u obodu glečera i prepuna zabavnih skulptura, pre svega životinja i poznatih evropskih građevina. Na opservatoriji se nalazi i restoran namenjen turistima.