Pješčana oluja je meteorološki fenomen karakterističan za sušna područja.
Pješčana oluja je meteorološki fenomen karakterističan za sušna područja.
Spada u red teških i brzih oluja.
Za vrijeme peščane oluje vjetar prenosi ne samo prašinu i pijesak, već i sitnu drobinu i druge lakše predmete koje je vetar podigao sa tla. Iznad same površine tla lete drobina i krupni pesak, na visini od nekoliko desetina metara - sitan pesak, a na nekoliko stotina metara - tamni oblak guste prašine. Širina fronta ove oluje dostiže nekoliko stotina kilometara, a kreće se brzinom od 40-60 km/h.
Čisto pješčane oluje su rijetka pojava i tipične su samo za veliku Libijsku pustinju (površine oko 2 miliona kvadratnih kilometara) u čijem pijesku nema prašine ili je ona neprimjetna.
Pješčana oluja se iz daljine vidi kao neobičan, ravan, gusti crni oblak neposredno iznad tla koji preko njega klizi kao ćilim. Nastaje iznenada i nenajavljeno, traje dugo i postojane je jačine, a nakon nje potrebno je da prođe još nekoliko dana kako bi se vazduh iščistio od ostataka prašine i pijeska.
Oluja izaziva eroziju terena na jednom i akumulaciju materijala na drugom mjestu. Peščane oluje mogu biti opasne za ljude, jer unose krupnu prašinu i pijesak u pluća, pa u periodima oluja stanovništvo ne izlazi iz svojih kuća.