Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1992. godine donijela rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana voda (svjetski dan voda), a godinu dana nakon toga je taj dan prvi put i obilježen.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1992. godine donijela rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana voda (svjetski dan voda), a godinu dana nakon toga je taj dan prvi put i obilježen.
Ujedinjene nacije su ovim obilježavanjem željele da podsjete javnost širom svijeta na važnost vode i njenu zaštitu, kao i na nedostatak vode za piće u mnogim djelovima svijeta. Iz godine u godinu ovaj dan je postajao sve značajniji, a u poslednje vrijeme mnoge organizacije su odlučile da se uključe i podrže ovu inicijativu.
Podsjetićemo se nekoliko činjenica o važnosti vode za živi svijet i čovjeka.
Prosječan čovjek danas vodu uzima zdravo za gotovo, u potpunosti nesvjestan njenog značaja koju voda ima za cjelokupni život na planeti. Koliko nam je voda važna?
Da nema vode:
Ne bi bilo moguće uzgajati nijednu poljoprivrednu kulturu.
Ne bi bilo neophodnih uslova za proizvodnju hrane.
Ne bi bilo industrije.
Ne bi bilo ljudi.
Ne bi bilo ni planete Zemlje kakva je sada, jer voda koja se nalazi u svjetskom okeanu predstavlja prirodni regulator temperature na Zemlji.
Voda obuhvata dvije trećine površine planete Zemlje i ona je najrasprostranjenija životna sredina. Ali globalna potrošnja vode se povećava svake godine i vode više nema u izobilju kao što je nekad bilo.
U poslednjih par decenija je aktuelizovano pitanje koliko je voda stvarno zagađena?
A odgovor na to je da su svjetske vode zagađene i više nego što mislimo. U koliko se nešto ne promijeni, moguće je da će do 2030. godine nastati jaz od 40% između potražnje i količine vode dostupne ljudima na raspolaganje. Dakle, u bliskoj budućnosti se možemo suočiti sa velikom nestašicom vode.
Crna statistika
Čak 50% tekućih voda je trajno uništeno.
Više od 2 milijarde ljudi živi bez bezbjedne vode za piće u svom domaćinstvu.
Četvrtina svih osnovnih škola nema pristup vodi za piće.
Svakodnevno više od 700 djece mlađe od 5 godina umre zbog loših sanitarnih uslova i zagađene vode.
Shodno statistikama postavlja se pitanje šta možemo da uradimo na našem mikro-planu i na taj način doprinesemo očuvanju voda:
Ne zagađujte svoju okolinu i ne bacajte smeće u naše potoke, rijeke i jezera.
Prilikom tuširanja ugasite vodu kada je ne koristite.
Dok perete sudove nema potrebe da voda teče sve vrijeme.
Prilikom zalivanja cvijeća i dvorišta nemojte da pretjerujete.
Potrudite se da čuvate vodu i obratite pažnju da zatvorite slavinu uvijek kada voda teče bez potrebe.