22
Fri, Nov

Izvještaji sa akcija

Prošlog vikenda, 18.-21. septembra, u Etno-selu "Vuković", u Tomaševu kod Bijelog Polja, uspješno je realizovan sportsko-rekretivni Kamp.

Prošlog vikenda, 18.-21. septembra, u Etno-selu "Vuković", u Tomaševu kod Bijelog Polja, uspješno je realizovan sportsko-rekretivni Kamp.

0Y6A0338 Large

Ovo dešavanje je još jedno u nizu aktivnosti koje Planinarski klub "Lisa" organizuje u sklopu svog projekta Putokaz a sve u cilju afirmacije prirode i sportova u prirodi. Posle niza aktivnosti u svrhu promovisanja ove ideje, kao što su: magazin i portal Putokaz, dva sajma Nature & Outdoor Sport Show, nagradni konkursi i ostalo, kamp predstavlja konkretno promovisanje na terenu uz konkretne aktivnosti u prirodi.

0Y6A0040 LargeKamp je organizovan u saradnji sa nekoliko organizacija i klubova i to: Planinarski Savez Crne Gore, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja - Beograd, Planinarski klub "Planinar" Bijelo Polje, PSK "Pauk", Komisija za speleologiju pri PSCG, Orijentiring klub "Berane", PK "Tron" Pljevlja, Streličarski klub "Target", Paintball klub "Extreme", Etno-selo "VUKOVIĆ", Turistička organizacija Bijelo Polje, Izviđački odred "Milan Perović" Andrijevica,...

Tokom četiri dana kampa svi učesnici su imali priliku da se oprobaju u više sportskih disciplina kao što su: planinarenje, speleologija, streličarstvo, orijentiring,... Veliki broj učesnika, naročito mladih, dao je kampu posebnu vrijednost.

0Y6A0105 LargeKamp su posjetili i učenici Srednje stručne škole iz Bijelog Polja, sa turističkog smjera. Njih je predvodila profesorica Jelena Šutović koja je vrlo aktivna u planinarenju, ali i animiranju mladih, prije svega njenih učenika, da se uključe u ove zdrave aktivnosti.

0Y6A0054 Large - Organiziranje sportsko rekreativnog kampa, kao ovaj protekli koji se dogodio u Etno selu „Vuković“, je izvanredno dobra ideja koja nadopunjuje niz praznina u praksi outdoor sportova kojima se bave entuzijasti u Crnoj Gori. Već duže vrijeme oko svih aktivnosti u prirodi, stiče se dojam da su takve aktivnosti rezervisane samo za stariju populaciju, koja je poprilično dosta zatvorena u svojim krugovima. Iz tih razloga šira javnost, a posebno mlađa populacija nemaju pravu informaciju o tome koliko je to zapravo dostupno i prigodno za njih. Još jedan od evidentnih problema, korištenje relativno skupe specijalizovane i teško nabavljive opreme, na ovakvim kampovima omogućuje posjetiocima da isprobaju korišćenje iste, te da upoznaju osnovna znanja vještine i navike i po izboru krenu dalje u svojoj praksi u nekoj aktivnosti koju su odabrali. Koliko je meni poznato ovo je pilot projekat koji bi svakako trebalo nastaviti unapređivati u smislu učestalosti, kao i povećanju broja učesnika. - Marko Zornija, načelnik Komisije za speleologiju pri PSCG.

0Y6A0328 LargeSa učenicima su tokom kampa radili speleolog Marko Zornija, načelnik Komisije za speleologiju pri PSCG, i  Vladimir Miletić sa Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja - Beograd, predmet Aktivnosti u prirodi. Oni su u okviru kampa radili konstantu edukaciju maldih kako na polju speleologije, tako i na drugim aktivnostima: od korišćenja užadi, odnosno opreme za spuštanje u pećine, do mapiranja terena, preko konkretnih vježbi na poligonu i u prirodi. Pored toga, vršena je i edukacija u streličarstvu, paintball-u, bushcraftu...

jelena i vismi
Aktivnosti se nisu svodile samo na prostor kampa, naprotiv, istraživalo se i u okolini. Jedno od interesantnijih akcija bila je posjeta Novakovića pećini koju su predvodili vodiči: Siniša Vukotić i Stefan Jeremić. Akcija je uključivala i pješačku turu kroz kanjon Vraneštice, obilazak Suvog kanjona i na kraju obilazak pećine. Kiša koja je konstanto rominjala, kasnije prešla u pljusak, veliki vodostaj rijeke, i nekoliko puta prelaženje iste, nije obeshrabrilo učesnike već je samo dodatno povećao avanturu. U pećini smo se zadržali oko 4 sata, što je prilično dugo, ali to govori da su učesnici odlično primijenili znanje iz kampa i prepustili se uživanju i čarima ove, svakako najpoznatije pećine ovog kraja. Na kraju dana, po povratku u kamp, kiša je stala. Nakon presvlačenja, ručka i sređivanja kampa nastavljeno je druženje. U savardaku, koji se nalazio u okviru kampa, naložena je velika vatra i tako je krenulo spontano proslavljanje poslednje noći kampa. Uz gitaru i pjesmu, i poneku čašicu rakije (samo za starije) druženje je trajalo do kasno u noć.


0Y6A0870 Large- Ideja o organizaciji sportsko-rekreativnog kampa uljepšala mi je vikend, a i grupici mojih učenika, tako da smo jako zahvalni organizatorima. Zaista je lijepo što se i u našem kraju održava nešto ovakvog tipa jer je prije svega okupilo sjajne ljude, željne da se oprabaju u raznim aktivnostima, a bilo ih je na pretek. Posebno ističem značaj uključivanja mladih generacija u ovakve aktivnosti jer svakako utiču na njihovo oblikovanje i podizanje svijesti o simbiozi čovjeka i prirode. Moja preporuka bi bila - pretvoriti ovo u tradiciju. - Jelena Šutović, profesor.

Zbog loših vremenskih prilika poslednjeg dana bili smo prinudjeni da neke aktivnosti odložimo, ali to nije uticalo na cijeli kamp jer je i do tog momenta bio ispunjen raznim aktivnostima. 0Y6A0781 LargeUmjesto toga, raspremili smo kamp, sklopili šatore, opremu, pokupili sve do najmanjeg papira i kao pravi ljubitelji prirode otišli i za sobom ostavili samo čistu livadu!

Posebnu zahvalnost dugujemo gospodinu Milu Vukoviću, prije svega speleologu, ali i domaćinu koji nam je omogućio da kamp organizujemo u njegovom Etno-selu, i ne samo da organizujemo, već da se osjećamo kao kod kuće!

Velika pozitivna energija, dosta aktivnosti, puno durženja i osmjeha daje nam snagu da ovaj Kamp bude samo prvi u nizu mnogih koji slijede!  

Organizacioni tim Kampa

Autor fotografija Radule Čović, kompletnu galeriju možete pogledati na ovom LINKU.

 

0Y6A0293 Large0Y6A0635 Large

0Y6A0628 Large

0Y6A0812 Large0Y6A9928 Large0Y6A1429 Large

Nemate pravo da postavite komentar