Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja donijelo je Odluku o zabrani dalje eksploatacije šljunka i pijeska iz rječnih korita.
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja donijelo je Odluku o zabrani dalje eksploatacije šljunka i pijeska iz rječnih korita.
Svi dosadašnji ugovori o eksploataciji rječnih nanosa na 25 lokacija u koritima rijeka: Morače, Lima, Tare, Ibra, Grnčara i Gračanice, istekli su tokom 2016. godine.
Ministarstvo neće pokretati procedure za dodjelu koncesija do stvaranja svih neophodnih pretpostavki za uvođenje reda u ovoj oblasti.
“Odluka o moratorijumu je rezultat činjenice da je istekla važnost projekata regulacije ovih vodotoka, koji su neophodan zakonski uslov za pokretanje postupka dodjele koncesija; potrebe da regulacioni planovi i koncesioni akti koji iz njih proističu obezbijede eksploataciju u svrhu regulacije vodotoka i garantuju obezbjeđenje javnog interesa; potrebe revitalizacije stanja životne sredine u rječnim koritima, zaštite, očuvanja biodiverziteta, a posebno ribljih staništa, ribljeg fonda i kvaliteta voda; analize da obustava eksploatacije ne može izazvati poremećaje na tržištu – nestašicu ovog građevinskog materijala, a posebno imajući u vidu sve veću ponudu i kvalitetno i cjenovno konkurentnog materijala iz kamenoloma; čonjenice da je ukupni prihod od ovih koncesionih naknada u prošloj godini bio svega 25.000 eura”, objasnili su u Ministarstvu ovakvu odluku,
Kako su istakli, izuzetno, saglasnost za eksploataciju izdavaće se samo u svrhu interventnih radova, poput uklanjanja uskih grla u koritima rijeka i sl., čije bi odlaganje moglo prouzrokovati štetne posljedice.
“Nastaviće se sa regulacijom donjeg toka Morače, koja se izvodi u skladu sa Glavnim projektom regulacije rijeke Morače i ugovora koji je potpisan i čije sprovođenje kontroliše Uprava za vode. I u ovom dijelu će se pojačati nadzor, kako bi izvođači radova dosljedno izvršavali radove i u obimu i u dinamici, u skladu sa glavnim projektom i ugovorenim obavezama”, poručuju oni.
Ministarstvo će u dodatnoj komunikaciji sa međunarodnim institucijama sa kojima sarađuje na projektima u oblasti vodoprivrede, uložiti napore u cilju obezbjeđenja neophodnih sredstava za izradu Projekata regulacije vodotoka i njihovu realizaciju.
“Ovom prilikom pozivamo javnost, predstavnike civilnog sektora, zainteresovane organizacije i pojedince da daju dragocjeni doprinos kontroli sprovođenja obustave eksploatacije šljunka i pijeska u rječnim koritima, u cilju suzbijanja pojava koje imaju negativne ekološke i ekonomke posljedice”, kazali su u Ministartsvu.
U cilju efikasne komunikacije Ministarstvo je u nadležnoj Upravi za vode obezbijedilo kontakt telefon: 020/224-593 i email: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli..